O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-may kuni videoaloqa orqali Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining o‘ttizinchi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari ushbu integratsiyaviy birlashma sammitlarida O‘zbekiston 2020-yilda kuzatuvchi maqomini olganidan buyon an’anaviy ravishda ishtirok etib kelmoqda.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin raisligida o‘tgan bu galgi uchrashuvda Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, kuzatuvchi davlat rahbari sifatida Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Dias-Kanel hamda Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich qatnashdi.
Taklif etilgan davlat rahbarlari sifatida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon ham ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida O‘zbekiston YOII huzuridagi kuzatuvchi davlat sifatida birlashma doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan tadbirlarda faol ishtirok etayotganini qayd etdi.
Savdo munosabatlarini kengaytirish uchun qulay shart-sharoitlarni shakllantirish, yangi o‘sish nuqtalari va imkoniyatlarni izlash bo‘yicha birgalikda ish olib borilmoqda. 2022-yilda O‘zbekistonning YOII mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 23 foizga ko‘paydi. Barqaror o‘sish sur’ati joriy yilda ham kuzatilmoqda.
Sanoat kooperatsiyasi sohasida keyingi yillarda mamlakatimizning ustuvor tarmoqlarida yuzlab qo‘shma loyiha va korxonalar ishga tushirildi
Ishbilarmonlar muloqotini rag‘batlantirish uchun samarali platformalar yaratildi. Joriy yilning aprel oyida uchinchi bor Toshkentda muvaffaqiyatli o‘tkazilgan va an’anaviy tus olgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi shular jumlasidan.
Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan konstruktiv hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Uch yillik Qo‘shma reja doirasida qonunchilikni xalqaro normalarga uyg‘unlashtirish, iqtisodiyotni tartibga solish tajribasi bilan almashish, savdo-iqtisodiy va transport-kommunikatsiya sohalarida to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha 200 dan ziyod tadbir o‘tkazildi.
O‘zbekiston savdo tartibotlarini soddalashtirish bo‘yicha hamda transport, qishloq xo‘jaligi, ekologiya va turizm sohalaridagi alohida dasturlar va tarmoq loyihalarida ishtirok etmoqda.
– Global xavf-xatarlar, transport-logistika zanjirlarida jiddiy uzilishlar, oziq-ovqat taqchilligi va energetik xavfsizlik tahdidlari va boshqa muammolar kuchayib borayotgani mamlakatlarimiz barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotining birinchi galdagi vazifalarini hal etish uchun yaqin hamkorlikni yanada muvofiqlashtirishni taqozo qilmoqda, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Davlatimiz rahbari mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo aylanmasi hajmini tubdan oshirish uchun savdo tartib-taomillarini soddalashtirish va zarur shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirish muhimligini qayd etdi. Texnik to‘siqlarni bartaraf etish va sertifikatlarni o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi bitimning qabul qilinishi bunga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti bojxona ma’muriyatchiligi, sanitar, fitosanitar va veterinar nazorat hamda tovarlarning kelib chiqishini sertifikatlashning elektron platformalari va onlayn tizimlarini integratsiya qilish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi. Ushbu tashabbusni amalga oshirish mexanizmlarini ishlab chiqish uchun ekspertlar darajasida batafsil maslahatlashuvlar o‘tkazish taklif qilindi.
– Yevroosiyo makonida yangi ish o‘rinlarini yaratish va industrial xablarni shakllantirishning muhim omili sifatida sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirishni kengaytirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ko‘rilishi lozim, deb hisoblaymiz, – dedi Prezident.
Mamlakatimiz kooperatsiya loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘p tomonlama dasturlarda va YEOII Ishbilarmonlar kengashi faoliyatida ishtirok etishdan manfaatdor ekani bildirildi.
Muqobil transport yo‘laklarini shakllantirish va barqaror logistika zanjirlarini yaratish borasida birgalikdagi ishlarni kuchaytirish ahamiyatiga e’tibor qaratib, O‘zbekiston yetakchisi Shimol – Janub xalqaro yo‘laklarini va mintaqamizni Xitoy, Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan bog‘lovchi boshqa magistrallarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari tarif siyosati masalalarida yaqindan muvofiqlashuv zarurligini qayd etib, “O‘zbekiston – Afg‘oniston - Pokiston” temir yo‘li qurilishini amalga oshirish bo‘yicha Loyiha ofisi ishiga qo‘shilishga taklif etdi.
Oziq-ovqat xavfsizligi sohasida O‘zbekiston rahbari qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari importi o‘rnini faol bosishni rag‘batlantirish, “yashil” yo‘laklarning to‘laqonli ishlashini ta’minlash, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish va innovatsiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlash hamda mamlakatlarimiz agrobiznesi vakillari o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini rivojlantirishni rag‘batlantirish takliflarini ilgari surdi.
Shu maqsadda O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi vazirlari, oziq-ovqat mahsulotlarining yetakchi ishlab chiqaruvchilari va importchilari ishtirokida “YOII plyus” formatida Agrar forumni o‘tkazish taklifi ilgari surildi.
Yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash, oliy ta’lim muassasalari va professional ta’lim markazlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini yo‘lga qo‘yish, ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma loyihalarda ishtirok etish imkoniyatlari qayd etildi. Muhandislik-texnik ixtisosliklar bo‘yicha talab yuqori bo‘lgan kadrlarni birgalikda tayyorlash yuzasidan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti so‘zining yakunida Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishi yakunlari YOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi yo‘nalishlari, shakl va mexanizmlarini rivojlantirishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 мая принял участие в тридцатом заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
Глава нашего государства традиционно участвует в саммитах этого интеграционного объединения с момента получения Узбекистаном статуса наблюдателя в 2020 году.
В нынешней встрече, прошедшей под председательством Президента Российской Федерации Владимира Путина, приняли участие Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, в качестве главы государства-наблюдателя – Президент Республики Куба Мигель Диас-Канель, а также Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
В качестве приглашенных глав государств участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многостороннего торгово-экономического сотрудничества, поддержки проектов промышленной кооперации, реализации совместных программ в приоритетных направлениях взаимодействия.
В своем выступлении глава нашего государства отметил активное участие Узбекистана в качестве государства-наблюдателя при ЕАЭС в мероприятиях, направленных на развитие взаимовыгодного сотрудничества в рамках Объединения.
Совместно проводится работа по формированию благоприятных условий, поиску новых точек роста и возможностей для расширения торговых отношений.
В 2022 году товарооборот Узбекистана со странами ЕАЭС увеличился на 23 процента. Устойчивая динамика роста наблюдается и в этом году.
В области промышленной кооперации за последние годы в нашей стране запущены сотни совместных проектов и предприятий в приоритетных отраслях.
Созданы эффективные платформы для стимулирования бизнес-диалога, в том числе ставшая традиционной Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ. Центральная Азия», успешно прошедшая в третий раз в Ташкенте в апреле этого года.
Налажено конструктивное сотрудничество с Евразийской экономической комиссией. В рамках трехлетнего Плана совместной работы проведено более 200 мероприятий по гармонизации законодательства с международными нормами, обмену опытом регулирования экономики, устранению барьеров в торгово-экономической и транспортно-коммуникационной сферах.
Узбекистан участвует в отдельных программах и отраслевых проектах в области упрощения торговых процедур, а также в сферах транспорта, сельского хозяйства, экологии и туризма.
– Усиление глобальных вызовов, серьезные разрывы в транспортно-логистических цепочках, растущие риски продовольственной и энергетической безопасности и другие проблемы обуславливают необходимость более тесной координации для решения первоочередных задач устойчивого социально-экономического развития наших стран, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Глава нашего государства выступил за продолжение совместной работы по упрощению торговых процедур и созданию условий для кардинального увеличения товарооборота между странами. Этому будет способствовать принятие Соглашения об устранении технических барьеров и взаимном признании сертификатов.
Президент Узбекистана обозначил важность интеграции электронных платформ и онлайн-систем таможенного администрирования, санитарного, фитосанитарного и ветеринарного надзора, а также сертификации происхождения товаров. Предложено провести предметные консультации на экспертном уровне для выработки механизмов реализации этой инициативы.
– Считаем важным принятие совместных мер по углублению промышленной кооперации и локализации как важного фактора создания новых рабочих мест и формирования индустриальных хабов на евразийском пространстве, – отметил Президент.
Выражена заинтересованность в участии в многосторонних программах финансовой поддержки реализации кооперационных проектов и деятельности Делового совета ЕАЭС.
Указав на значимость усиления совместной работы по формированию альтернативных транспортных коридоров и созданию устойчивых логистических цепочек, Лидер Узбекистана выступил за развитие международных маршрутов Север – Юг и других магистралей, соединяющих наш регион с Китаем, странами Ближнего Востока и Южной Азии.
Глава нашего государства выступил за тесную координацию в вопросах тарифной политики и пригласил присоединиться к работе Проектного офиса по реализации проекта строительства железной дороги Узбекистан – Афганистан – Пакистан.
В области продовольственной безопасности глава Узбекистана предложил стимулировать активное замещение импорта сельскохозяйственных товаров и продуктов питания, обеспечить полноценное функционирование «зеленых» коридоров, поддерживать совместное проведение исследований и внедрение инноваций, поощрять развитие кооперационных связей представителей агробизнеса наших стран.
В этих целях предложено провести в Узбекистане Аграрный форум в формате «ЕАЭС плюс» с участием министров сельского хозяйства, ведущих производителей и импортеров продовольствия.
Отмечены возможности широкого сотрудничества в подготовке высококвалифицированных специалистов, налаживании партнерских отношений между вузами и центрами профессионального образования, участии в совместных проектах поддержки научных исследований. Предложено разработать «дорожную карту» по совместной подготовке востребованных кадров по инженерно-техническим специальностям.
В завершение Президент Республики Узбекистан выразил уверенность, что итоги очередного заседания Высшего Евразийского экономического совета будут способствовать развитию новых направлений, форм и механизмов взаимовыгодного сотрудничества со странами ЕАЭС.