Камбағалликни қисқартириш бўйича II Халқаро форум ўз ишини якунлади. 6 та тематик панел сессиялари доирасида кенг кўламли масалалар муҳокама қилинди, ривожланаётган мамлакатлар учун муаммолар ва таклифлар билдирилди. COVID-19 пандемияси, жаҳон иқтисодиётидаги беқарорлик ва бошқалар каби муаммоларга қарамай, Ўзбекистонда камбағалликни қисқартириш соҳасида эришилган ютуқлар қайд этилди.
Нобель мукофоти лауреати Абҳижит Банержи Ўзбекистонда камбағалликка қарши курашга қаратилган ислоҳотлар ҳақида гапирар экан, ижтимоий дастурлар яратиш, аҳолининг кам таъминланган қатламини қўллаб-қувватлаш мақсадларини ошириш, тадбиркорликни ривожлантириш, қабул қилинаётган турли дастурлар самарадорлигини тушуниш учун қўлланиладиган воситаларга эътибор қаратди.
Тошкент шаҳридаги Hilton Tashkent City меҳмонхонасида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (кейинги ўринларда Марказ деб юритилади) томонидан Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги (кейинги ўринларда Бандлик вазирлиги деб юритилади) билан ҳамкорликда ташкил этилган "Камбағалликни қисқартириш бўйича илғор тажрибаларни ҳаётга татбиқ этиш" II Халқаро форуми (кейинги ўринларда Форум деб юритилади) БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Болалар жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси кўмагида бўлиб ўтди.
Форумда 300 дан ортиқ иштирокчилар, жумладан, нуфузли халқаро ташкилотлар ва ҳамкор давлатларнинг 100 дан ортиқ таниқли экспертлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Форум иштирокчиларига йўллаган мурожаатини Ўзбекистон Республикаси Президентининг иқтисодиёт соҳаларини ривожлантириш, инвестиция ва ташқи савдо сиёсатини амалга ошириш масалалари бўйича маслаҳатчиси Равшан Гулямов ўқиб эшиттирди.
Мурожаатда “инсон – жамият – давлат” тамойили асосида янги босқичга кўтарилган камбағалликни қисқартириш борасидаги ислоҳотлар қатъий давом эттирилиши алоҳида таъкидланган.
Давлатнинг ижтимоий мажбуриятларини тўлиқ амалга ошириш, шунингдек, инсон капиталини ривожлантириш мақсадида камбағалликка қарши курашнинг бешта асосий йўналиши белгиланди.
Биринчидан, хусусий сектор ва тадбиркорлик учун энг қулай шароитларни яратиб бериш.
Иккинчидан, “ижтимоий реестр” тизими доирасида камбағал оилаларни индивидуал ёндашув асосида манзилли қўллаб-қувватлаш дастурларини жадал давом эттириш.
Учинчидан, ногиронлиги бўлган шахслар, хотин-қизлар, нуронийлар, алоҳида эътиборга муҳтож аҳоли қатламларига маҳалланинг ўзида юздан ортиқ ижтимоий хизматларни кўрсатиш йўлга қўйиш.
Тўртинчидан, аҳоли ўзи танлаган лойиҳаларга “очиқ бюджет” тизими орқали ажратилаётган маблағлар ҳажмини кескин кўпайтириш.
Бешинчидан, ҳар бир шахснинг сифатли таълим ва тиббиёт хизматларидан фойдаланиш ҳуқуқларини рўёбга чиқаришга қаратилган ишларимизни тобора кенгайтириш.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Жамшид Қўчқоров, Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири Беҳзод Мусаев, Иқтисодиёт бўйича Нобель мукофоти лауреати, АҚШ Миллий фанлар академияси аъзоси Абҳижит Банержи, Франция тараққиёт агентлиги Бош ижрочи директори Реми Риу, Жорж Вашингтон университетининг фаровонлик иқтисодиёти ва камбағалликни ўлчаш бўйича иқтисод профессори Жеймс Фостер ҳамда Оксфорд камбағалликка қарши курашиш ва инсон капиталини ривожлантириш ташаббуси директори Сабина Алькайр, Қирғиз Республикаси Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари Эдиль Байсалов Форум иштирокчиларига ўз самимий тилакларини билдиришди.
Форумда Ўзбекистоннинг камбағаллик ва тенгсизликка қарши курашдаги фаол ҳаракатлари юқори баҳоланди. 2 млн 300 мингдан ортиқ эҳтиёжманд оилалар, хотин-қизлар, ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар ижтимоий ҳимоя тизими билан тўлиқ қамраб олингани қайд этилди.
Р. Риу таъкидлаганидек, фаол иқтисодий ва сиёсий ислоҳотлар Ўзбекистоннинг халқаро миқёсдаги ўрни ва ролини ўзгартирди. Унинг сўзларига кўра, Брюссел ва Париж камбағалликка қарши кураш атроф-муҳит билан уйғунлашган – атмосферага чиқиндиларни камайтириш, тоза ичимлик сувидан фойдаланишни яхшилаш билан боғлиқ бўлган мамлакатнинг ютуқларини диққат билан кузатиб бормоқда.
Иқтисодиёт бўйича Алььфред Нобель ёдгорлик мукофоти совриндори А. Банержи камбағалликка қарши сиёсатни шакллантириш бўйича кейинги тадқиқотларнинг энг муҳим йўналишларини қайд этди. Профессор Ўзбекистон ҳақида гапирар экан, мамлакатимизда ижтимоий дастурлар яратиш ва ислоҳотларни мақсадли йўлга қўйишда қўлланилаётган воситаларга алоҳида тўхталиб ўтди.
"Буларнинг барчаси жуда қийин иш, лекин мен сизнинг мамлакатингиз камбағалликка қарши қандай курашиш кераклигини ўз мисолида бошқа мамлакатларга кўрсатаётганидан хурсандман. Бугун шу ерда туриб, мен бу мамлакатдаги ўзгаришлар руҳини ҳис қиляпман ва сиз билан бирга: "келинглар, буни қилайлик", дейишдан фахрланаман”, – деди Нобель мукофоти совриндори.
Қирғизистон Бош вазирининг ўринбосари бугунги кунда Ўзбекистон бутун Марказий Осиёнинг двигатели ва юраги эканлигини таъкидлади.
"2022 йилда Ўзбекистонда камбағалликнинг камайиши, оғир глобал вазиятга қарамай, нафақат Марказий Осиё минтақаси, балки бутун дунё учун шов-шувли. Биз мамлакатингиздаги ислоҳотлардан мамнунмиз ва тажрибангиздан сабоқ олишга тайёрмиз. Мамлакатингизда амалга оширилаётган ислоҳотлардан мамнунмиз ва тажрибангизни ўрганишга тайёрмиз. Кузда бизда шунга ўхшаш тадбир бўлиб ўтади, мен мутахассисларни унда иштирок этишга таклиф қиламан. Мамлакатларимиз раҳбарларининг сиёсий иродаси туфайли бугунги кунда чегаралар тўлиқ келишиб олинди, бу Қирғизистон ва Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳиятини сезиларли даражада яхшилади”, – деди Э. Байсалов.
Форум доирасида Президент маслаҳатчиси ўринбосари, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов модераторлигида Ўзбекистоннинг камбағалликни қисқартириш тажрибасини ўрганишга бағишланган Ялпи сессияи бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири Б.Мусаев, Покистон ташқи ишлар ва инсон ресурсларини ривожлантириш федерал вазири Сажид Ҳусайн Тури, Жорж Вашингтон университети қошидаги Эллиот халқаро алоқалар мактаби профессори Д.Фостер, Хитойнинг камбағалликни камайтириш халқаро маркази директори Лю Жунвен, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Консуэло Видаль Брюс ва бошқалар тақдимот қилди.
БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили М.Димовска камбағалликка барҳам бериш бўйича Ўзбекистон ҳукуматининг келгусидаги ислоҳотлардаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга қатъий қарор қилганини таъкидлади.
Биз Ўзбекистон ҳукуматининг ўз стратегияларини мамлакат контекстига мослаштириш, аҳолининг энг кам таъминланган қатламларини қамраб олиш, одамларнинг эҳтиёжлари ва имкониятларини таҳлил қилиш бўйича саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга қатъий қарор қилдик. Шу мақсадда БМТТД Ўзбекистон учун кўп ўлчовли камбағалликни ўлчашнинг воситасини ишлаб чиқишни қўллаб-қувватлайди. БМТТД инклюзив иш ўринлари яратиш, гендер тенглиги, инсон салоҳияти, қишлоқ тараққиёти ва албатта, яшил иқтисодиётга ўтиш ва рақамлаштириш орқали камбағалликнинг кўплаб жиҳатларини ҳал этиш йўлида Ўзбекистонга ҳамроҳлик қилмоқда", – деди БМТТД Ўзбекистондаги раҳбари.
ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде БМТ Болалар жамғармасининг Ўзбекистондаги болалар камбағаллигига қарши курашиш бўйича комплекс миллий стратегияларни қўллаб-қувватлашга содиқлигини таъкидлади.
"Ёш болаларни ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, таълим ва ижтимоий ҳимояга инвестицияларни биринчи ўринга қўйиш жуда муҳимдир. Бунинг натижасида Ўзбекистон демографик имкониятлардан фойдаланиши ва минтақада инсон капиталини ривожлантириш бўйича илғор тажриба намунасига айланиши мумкин", - деди ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари.
Ялпи сессия якунида А.Банержи журналистларнинг саволларига жавоб берар экан, J-PAL ва Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази билан ҳамкорлиги ҳақида гапирди.
“Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази билан ҳамкорликда ишлаб, гувоҳи бўлганимиз энг катта устунлик бу тадқиқотларга жиддий ёндашув ва ишга бўлган садоқатдир. Кўриб турибманки, бу ерда (таҳр. Марказ) кўплаб мутахассислар бор, улар камбағалликка қарши курашишга тайёр ва шу билан бирга, мамлакат раҳбарияти камбағалликка қарши кураш муҳим вазифа эканлигига қатъий ишонади. Биз эса, ўз навбатида, ушбу вазифани амалга оширишга илмий ёндашувни таклиф қиламиз ва ўйлайманки, ташкилотларимизнинг бундай саъй-ҳаракатлари пировардида самарали натижалар олиб келади”, – дея хулоса қилди камбағалликка қарши кураш бўйича глобал ташаббус ҳаммуассиси.
Форум якунида бир қатор ҳамкорлик ҳужжатлари имзоланди ва янги қўшма лойиҳалар, жумладан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ва J-PAL ўртасидаги ҳамкорлик Меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Форум доирасида хорижлик экспертлар ва ҳамкорлар Ўзбекистон ҳудудларига ташриф буюришди, Бухоро вилоятидаги "Маданият" маҳалласи мисолида "маҳаллабай" тизими асосида жойларда олиб борилаётган ишлар намойиш этилди. Ҳудудлардаги ишларни ўрганиш натижаларига кўра, экспертлар Ўзбекистондаги стратегия ва давлат дастурлари таъсирини мониторинг қилиш ва самарадорлигини баҳолаш, шунингдек, орттирилган тажрибани ривожланаётган мамлакатларда янада кенг тарқатиш мақсадида камбағалликни қисқартиришнинг ўзбек моделини чуқурроқ ўрганиш зарурлигини таъкидладилар.

Опыт Узбекистана в глобальной борьбе с бедностью обсужден на международном форуме в Ташкенте
II Международный Форум по сокращению бедности завершил свою работу. В рамках 6 тематических панельных сессий обсужден широкий круг вопросов, озвучены проблемы и предложения для развивающихся стран. Отмечен прогресс, достигнутый в Узбекистане в области сокращения бедности, несмотря на такие вызовы, как пандемия COVID-19, нестабильность мировой экономики и др.
Нобелевский лауреат Абхиджит Банерджи, говоря о реформах, направленных на борьбу с бедностью в Узбекистане, акцентировал внимание на инструментарии, который используется для создания социальных программ, повышения адресности поддержки бедных, развитии предпринимательства, понимании в эффективности различных принимаемых программ.
В г. Ташкенте завершил свою работу II Международный форум (Форум) на тему: «Применение передового опыта по сокращению бедности», организованный Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с Министерством занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан (Министерство занятости), при поддержке Программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане и Представительства Детского фонда ООН в Узбекистане (ЮНИСЕФ).
В форуме приняли участие свыше 300 участников, из них свыше 100 известных экспертов авторитетных международных организаций и государств-партнеров.
Советник Президента Республики Узбекистан по вопросам развития отраслей экономики, реализации инвестиционной и внешнеторговой политики Равшан Гулямов зачитал Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева к участникам Форума.
В Послании подчеркивается необратимый характер реформ в сфере сокращения бедности, которые вышли на новый уровень, опираясь на принцип “человек – общество – государство”.
В целях полной реализации социальных обязательств государства, а также развития человеческого капитала были определены пять ключевых направлений в борьбе с бедностью.
Во-первых, создание наиболее благоприятных условий для частного сектора и предпринимательства.
Во-вторых, ускорение реализации программ адресной поддержки бедных семей в рамках системы “социальный реестр” на основе индивидуального подхода.
В-третьих, оказание более 100 социальных услуг в махаллях лицам с инвалидностью, женщинам, граждан, нуждающимся в особом внимании.
В-четвертых, увеличение объема средств, выделяемых через систему “открытый бюджет” на выбранные самим населением проекты.
В-пятых, расширение работы по обеспечению прав каждого на доступ к качественному образованию и медицинским услугам.
Свои напутствия участникам Форума адресовали заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров, министр занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан Бехзод Мусаев, Нобелевский лауреат по экономике, член Национальной академии наук США Абхиджит Банерджи, главный исполнительный директор Французского агентства развития Реми Риу, профессор экономики Университета Джорджа Вашингтона Джеймс Фостер, директор Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческому капиталу Сабина Алькайр, заместитель Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики Эдиль Байсалов и другие.
На форуме была дана высокая оценка активным действиям Узбекистана в борьбе с бедностью и неравенством. Отмечалось, что более 2 миллиона 300 тысяч нуждающихся семей, женщин, одиноких престарелых и лиц с инвалидностью полностью охвачены системой социальной защиты.
Как отметил Реми Риу, активные экономические и политические реформы изменили роль и место Узбекистана на международном уровне. По его словам, в Брюсселе и Париже пристально следят за достижениями страны, где борьба с бедностью идет в сочетании с экологией – уменьшением выбросов в атмосферу, улучшением доступа к чистой питьевой воде.
Лауреат премии по экономике памяти Альфреда Нобеля Абхиджит Банерджи, отметил наиболее важные направления дальнейших исследований для формирования политики по борьбе с бедностью. Говоря об Узбекистане, профессор выделил инструментарий, который используется в нашей стране для создания социальных программ и адресность реформ.
«Все это довольно сложная работа, но я рад, что ваша страна показывает своим примером другим странам как нужно бороться с бедностью. Стоя здесь сегодня, я чувствую дух перемен в этой стране и горжусь тем, что могу сказать вместе с вами: «Давайте сделаем это», – подчеркнул нобелевский лауреат.
Вице-премьер Кыргызстана Эдиль Байсалов, отметил, что Узбекистан сегодня является мотором и сердцем всей Центральной Азии.
«Сокращение бедности в Узбекистане в 2022 году, несмотря на трудную мировую ситуацию, является сенсационным не только для региона Центральной Азии, но и для всего мира. Мы восхищены реформами в вашей стране, готовы перенимать ваш опыт. Осенью у нас состоится подобное мероприятие, приглашаю экспертов принять в нем участие. Благодаря политической воле лидеров двух наших стран сегодня на сто процентов согласованы границы, это значительно улучшило туристический потенциал как Кыргызстана, так и Узбекистана», – отметил вице-премьер.
В рамках Форума состоялось пленарное заседание по изучению опыта Узбекистана по сокращению бедности, модератором которого выступил заместитель советника Президента, директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов.
На нем с докладами выступили министр занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан Бехзод Мусаев, федеральный министр по делам зарубежных пакистанцев и развитию людских ресурсов Пакистана Сажид Хусаин Тури, профессор Эллиотской школы международных дел Университета Джорджа Вашингтона Джеймс Фостер, директор Международного центра по сокращению бедности в Китае Лю Жунвен, постоянный представитель ООН в Узбекистане Консуэло Видаль Брюс и другие.
Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска отметила решимость поддерживать усилия правительства Узбекистана в дальнейших реформах по искоренению бедности.
«Мы полны решимости поддерживать усилия правительства Узбекистана по адаптации своих стратегий в соответствии с контекстом страны для охвата наименее обеспеченных слоев населения с учетом последних данных и анализа потребностей и возможностей людей. С этой целью ПРООН поддерживает разработку инструмента измерения многомерной бедности для Узбекистана. ПРООН сопровождает Узбекистан на пути решения многочисленных аспектов бедности посредством создания инклюзивных рабочих мест, гендерного равенства, человеческого потенциала, развития сельских районов и, конечно же, перехода к зеленой экономике и цифровизации», – отметила глава ПРООН в Узбекистане.
Мунир Мамедзаде, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане, отметил приверженность Детского фонда ООН поддержке комплексных национальных стратегий по борьбе с детской бедностью в Узбекистане.
«Крайне важно уделять приоритетное внимание инвестициям в развитие детей раннего возраста, здравоохранение, образование и социальную защиту. Благодаря этому Узбекистан может использовать демографические возможности и стать примером передовой практики в развитии человеческого капитала в регионе», – отметил глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
В завершении пленарной сессии А.Банерджи, отвечая на вопросы журналистов, рассказал о сотрудничестве J-PAL с ЦЭИР.
«Я думаю, что самое большое преимущество, которое мы увидели, поработав с Центром экономических исследований и реформ, это серьезный подход к исследованиям и настоящая приверженность делу. Я вижу, что здесь много специалистов, которые готовы бороться с бедностью и, в то же время, у руководства страны есть твердая убежденность, что борьба с бедностью — это важная задача. А мы со своей стороны предлагаем научный подход для реализации этой задачи, и я думаю, что такое объединение усилий наших организаций принесет в итоге эффективные результаты», – резюмировал со-основатель глобальной инициативы по борьбе с бедностью.
По итогам Форума был подписан ряд документов о сотрудничестве и объявлено о новых совместных проектах, в том числе состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между ЦЭИР и J-PAL.
В рамках Форума зарубежные эксперты и партнеры посетили регионы Узбекистана, была представлена проводимая работа на местах на основе системы “махаллабай” на примере махалли “Маданият” в Бухарской области. По итогам изучения работы в регионах, эксперты отметили необходимость проведения мониторинга и оценки эффективности воздействия стратегий и государственных программ в Узбекистане, а также более глубокого изучения узбекской модели сокращения бедности с целью дальнейшего распространения приобретенного опыта в развивающихся странах.