O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga davlat tashrifi ikkinchi kuni doirasida qator ishbilarmonlik tadbirlari bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari XXR Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xe Lifen hamrohligida shu kunlarda Sian shahrida o‘tayotgan O‘zbekiston-Xitoy hamkorligi ko‘rgazmasiga tashrif buyurdi.
Delegatsiyalar ikki mamlakatning sanoat, infratuzilmani rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, fan, ta’lim va innovatsiyalar sohalaridagi kooperatsiyasiga bag‘ishlangan stendlarni ko‘zdan kechirdi. O‘zaro manfaatli sheriklik natijalari va rejalari, erishilgan yangi kelishuvlar, O‘zbekistonda amalga oshirish uchun tashrif arafasida maxsus ishlab chiqilgan istiqbolli investitsiya loyihalari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Ko‘rgazma doirasida Sian shahri hamda Sirdaryo, Toshkent, Jizzax va Samarqand viloyatlari o‘rtasidagi teleko‘prik orqali yangi qo‘shma loyihalarni tantanali ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ramziy tugmani bosib, jami 3,3 milliard dollarlik 15 ta loyihani - avtomobil va elektromobillar, qurilish materiallari, metalldan keng turdagi mahsulotlar, tibbiy buyumlar ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirdi va yangi korxonalar qurilishiga start berdi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Prezidenti Xitoy ishbilarmon, moliya va investitsiya doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda XXR Davlat kengashi Bosh vaziri o‘rinbosari Xe Lifen, Xitoy Kompartiyasining Shensi muzofoti partqo‘mi kotibi Chjao Ide, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szin Litsyun, Xitoy xalqaro savdoga ko‘maklashish kengashi raisi Ren Xonbin hamda Xitoy milliy neft-gaz korporatsiyasi, Xitoy milliy kimyo-injiniring kompaniyasi, “China CAMC Engineering”, “BYD Auto Industry”, “Sungrow Power Supply”, “China North Industries Corporation”, “Xinjiang Hualing Group”, “China Aerospace Science and Industry Corporation”, “Huawei Technologies”, Xitoy taraqqiyot banki, Eksimbanki kabi 100 dan ortiq yirik kompaniya, korporatsiya, banklar, tijorat va moliyaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari davra suhbati shaklida o‘tkazilgan tadbir ishtirokchilarini samimiy qutlab, ushbu uchrashuv Xitoyning iqtisodiy markazlaridan birida, ko‘p asrlar avval Buyuk Ipak yo‘lini boshlab bergan qadim Sian shahrida o‘tayotgani ramzi ma’noga ega ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston Prezidenti keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikda misli ko‘rilmagan darajaga erishilganini alohida ta’kidladi. O‘zaro tovar ayirboshlash ikki karra oshib, 9 milliard dollarni tashkil etgani qayd etildi. O‘zbekistonda o‘zlashtirilgan Xitoy investitsiyalari hajmi ilk bor 11 milliard dollarga yaqinlashdi.
Bugun mamlakatimizda Xitoy sarmoyasi ishtirokida 1,7 mingdan ortiq korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Energetika, neft-gaz, kimyo, tog‘-kon, to‘qimachilik va boshqa tarmoqlarda qator yirik qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Kuni kecha XXR Raisi Si Szinpin bilan o‘tgan muzokaralar sermahsul bo‘lgani, ular davomida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyatdan foydalanish, O‘zbekiston bozorida Xitoy kompaniyalari uchun qulay sharoitlar yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidentining tashrifi doirasida qo‘shma ishbilarmonlik tadbirlari ham muvaffaqiyatli o‘tkazilgani qayd etildi.
Jumladan, energetika, kimyo, metallurgiya, geologiya, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 25 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi yuqori texnologik sanoat, savdo va investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
«Bularning barchasi O‘zbekiston-Xitoy kooperatsiyasining yaqqol yutuqlaridan, o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga tomonlarning qiziqishi katta ekanidan dalolat», – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari uchrashuv ishtirokchilarining e’tiborini mamlakatimizdagi investitsiya muhiti tubdan yaxshilangani, investorlar uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratilganiga qaratdi.
O‘zbekistonda yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish va keyinchalik uchinchi mamlakatlarga eksport qilish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. Bu borada “yashil” energetika, kimyo, avtomobilsozlik, elektrotexnika, metallurgiya, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, sog‘liqni saqlash va boshqa tarmoqlar ayniqsa istiqbolli ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz Xitoy biznesini zarur ishlab chiqarish infratuzilmasi va barqaror bozor bilan bilan ta’minlashga, uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, loyihalarni birgalikda moliyalashtirishga tayyorligini bildirib, xitoylik ishbilarmonlarni ushbu noyob imkoniyatlardan foydalanishga chaqirdi.
Fikr almashish chog‘ida Xitoy korporatsiyalari, kompaniya va banklari rahbarlari O‘zbekiston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga qat’iy intilishini aytdi. Ustuvor sohalarda, ayniqsa yuqori texnologik va innovatsion ishlab chiqarishlarni tashkil etishda amaliy hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston vazirlik va idoralari rahbarlariga uchrashuvda ilgari surilgan tashabbuslarni shaxsiy nazoratga olish hamda ularni amalga oshirishning bosqichma-bosqich mexanizmlari va aniq muddatlari ko‘rsatilgan tegishli “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishni topshirdi.

On May 19, a number of business events were held as part of the program of the second day of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to China.
The Head of our state, accompanied by Vice Premier of the State Council of the People's Republic of China He Lifeng, visited the Exhibition of Uzbek-Chinese cooperation, which is taking place these days in Xi'an.
The delegations visited stands dedicated to cooperation between Uzbekistan and China in the fields of industry, infrastructure development, agriculture, science, education and innovation. They are provided with detailed information about the results and plans of mutually beneficial partnership, new agreements and promising investment projects developed specifically for the visit, proposed for implementation in Uzbekistan.
A solemn ceremony of launching new joint projects was held on the sidelines of the exhibition in the format of a teleconference between the Chinese city of Xi'an, the Syrdarya, Tashkent, Jizzakh and Samarkand regions of our country.
President Shavkat Mirziyoyev, by pressing a symbolic button, launched 15 production facilities for the production of cars and electric vehicles, construction materials, a wide range of metal products and rolled products, medical supplies, as well as the construction of new enterprises with a total cost of $ 3.3 billion.
Then the President of Uzbekistan held a meeting with leading representatives of business, financial and investment circles of China.
The event was also attended by Vice Premier of the State Council of the People's Republic of China He Lifeng, Secretary of the CPC Party Committee of Shaanxi Province Zhao Ide, President of the Asian Infrastructure Investment Bank Jin Lijun, Chairman of the Chinese Council for the Promotion of International Trade Ren Hongbin, as well as heads of more than 100 large companies, corporations and banks, such as China National Oil and Gas Corporation, China national Chemical Engineering Company, China CAMC Engineering, BYD Auto Industry, Sungrow Power Supply, China North Industries Corporation, Xinjiang Hualing Group, China Aerospace Science and Industry Corporation, Huawei Technologies, China Development Bank, Eximbank, and other commercial and financial institutions.
The Head of our state warmly welcomed the participants of the event held in the format of a "round table", noted the symbolism of the meeting in the ancient city of Xi'an – one
of the economic centers of China, from where the Great Silk Road began many centuries ago.
The President of Uzbekistan highlighted the unprecedented level of cooperation achieved in recent years between our countries. It was noted that the mutual trade turnover doubled and amounted to $ 9 billion. The volume of Chinese investments mastered in Uzbekistan for the first time approached $ 11 billion.
Today, more than 1,700 enterprises with the participation of Chinese capital are successfully operating in our country. A number of major joint projects are being implemented in the energy, oil and gas, chemical, mining, textile
and other industries.
Particular satisfaction was expressed with the results of fruitful negotiations with Chinese President Xi Jinping, during which special attention was paid to the use of bilateral trade, economic and investment potential, as well as the creation of favorable conditions for Chinese companies in the Uzbek market.
The successful holding of joint business events within the framework of the visit of the President of Uzbekistan was also noted.
In particular, agreements were reached on the implementation of new high-tech industrial, trade and investment projects worth more than $ 25 billion in the fields of energy, chemistry, metallurgy, geology, automotive, electrical engineering, construction and others.
"All this clearly testifies to the obvious success of Uzbek-Chinese cooperation, high mutual interest in deepening mutually beneficial partnership," the President stressed.
The Head of State drew the attention of the meeting participants to the cardinal improvement of the investment climate in our country, the most comfortable conditions created for investors.
It was noted that there are wide opportunities in Uzbekistan for the organization of joint ventures for the production of products with high added value and its further export to the markets of third countries. In this regard, the most promising sectors are "green" energy, chemistry, automotive, electrical engineering, metallurgy, agriculture, pharmaceuticals, healthcare and others.
The President of Uzbekistan invited Chinese businessmen to take advantage of these unique opportunities, stressing their readiness to provide Chinese businesses with the necessary production infrastructure and a stable sales market, provide them with all possible support and co-finance projects.
During the exchange of views, the heads of the largest Chinese corporations, companies and banks confirmed their commitment to further development of cooperation with Uzbekistan. The readiness to expand practical cooperation in priority areas, especially in the creation of high-tech and innovative industries, was expressed.
The Head of our state instructed the heads of ministries and departments of Uzbekistan to take the implementation of the initiatives under personal control, as well as to adopt an appropriate "roadmap" indicating step-by-step mechanisms and specific deadlines for implementation.