O‘zbekiston zaminida ikkinchi bor o‘tkazilayotgan kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forumda ishtirok etayotgan Siz, aziz mehmonlarni samimiy qutlab, barchangizga o‘zimning chuqur hurmat va ehtiromimni izhor qilaman.
Hozirgi tahlikali dunyoda kambag‘allikni qisqartirish masalasi oldimizdagi eng muhim vazifalardan biri ekanini barchamiz yaxshi anglab turibmiz. Bu muammoga ilg‘or tajriba va yangi yondashuvlar asosida birgalikda yechim topish hamda ularni hayotga izchil tatbiq etish bugun har qachongidan ham dolzarbdir.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasida O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan tashabbus doirasida o‘tkazilayotgan mazkur anjuman kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan yangi g‘oyalar va amaliy choralar ishlab chiqish bo‘yicha foydali xalqaro muloqot maydoniga aylandi, deb aytishga barcha asoslar bor.
Ushbu platforma mamlakatimizda kambag‘allikni qisqartirish maqsadida boshlagan ulkan islohotlarimizni yanada boyitib, katta ijobiy o‘zgarishlarga munosib hissa qo‘shib kelmoqda. Buning yaqqol misoli sifatida o‘tgan bir yilda mamlakatimizda kambag‘allik darajasi 17 foizdan 14 foizga pasayib, 1 million fuqaro kambag‘allikdan chiqarilganini alohida ta’kidlash lozim.
Bunday natijalarga erishishimizda aholini zamonaviy kasb-hunarlarga o‘qitish, ularga munosib ish o‘rinlarini yaratish, tadbirkorlikni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tizimli
va uzoqni ko‘zlagan siyosatimiz hal qiluvchi omil bo‘lmoqda.
Mahallalarda ijtimoiy xizmatlar ko‘lamini kengaytirish orqali mamlakatimizdagi 2 million 300 mingdan ziyod muhtoj oilalar, xotin-qizlar, yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar ijtimoiy himoya bilan to‘liq qamrab olindi.
Tariximizda birinchi marta umumxalq referendumi orqali qabul qilingan yangi tahrirdagi Konstitutsiyada O‘zbekiston ijtimoiy davlat, deb e’lon qilinib, inson qadrini yanada ulug‘lash va aholini ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha davlatning konstitutsion majburiyatlari alohida muhrlab qo‘yildi.
Shu bois, kambag‘allikni qisqartirish borasida boshlagan keng ko‘lamli ishlarimizni yangi bosqichga olib chiqib, bundan buyon ham barcha yo‘nalishlarda “inson – jamiyat – davlat” tamoyili asosida islohotlarni qat’iy davom ettiramiz.
Eng avvalo, yangi ish o‘rinlarini yaratish va aholi daromadlarini oshirishning “drayveri” bo‘lgan xususiy sektor va tadbirkorlik uchun eng qulay sharoitlarni yaratib berish, ularni izchil qo‘llab-quvvatlash doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi. Xususan, ishsiz fuqarolarni o‘qitish va ishga joylash tashabbusini bildirgan faol tadbirkorlarga “ijtimoiy kontrakt” tizimi asosida qo‘shimcha imtiyozlar paketi taqdim etiladi.
Ikkinchidan, “ijtimoiy reyestr” tizimi doirasida kambag‘al oilalarni individual yondashuv asosida manzilli qo‘llab-quvvatlash dasturlarini jadal davom ettiramiz.
Uchinchidan, davlatning ijtimoiy majburiyatlarini to‘liq amalga oshirish maqsadida nogironligi bo‘lgan shaxslar, xotin-qizlar, nuroniylar, alohida e’tiborga muhtoj aholi qatlamlariga mahallaning o‘zida yuzdan ortiq ijtimoiy xizmatlarni ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
To‘rtinchidan, mahallalar infratuzilmasini yaxshilash maqsadida aholi o‘zi tanlagan loyihalarga “ochiq budjet” tizimi orqali ajratilayotgan mablag‘lar hajmi keskin ko‘paytiriladi.
Beshinchidan, inson kapitalini rivojlantirish uchun har bir shaxsning sifatli ta’lim va tibbiyot xizmatlaridan foydalanish huquqlarini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan ishlarimizni tobora kengaytiramiz.
Bugungi forumga nufuzli xalqaro tashkilotlar va hamkor davlatlardan 100 dan ortiq taniqli ekspertlar tashrif buyurgani ushbu masalaga qiziqish va e’tibor nechog‘liq katta ekanini yaqqol ko‘rsatib turibdi.
Albatta, O‘zbekiston kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha o‘z oldiga qo‘ygan yuksak marralarni amalga oshirishda jahon hamjamiyati bilan olib borayotgan yaqin hamkorligini davom ettirishdan manfaatdordir.
Forum doirasida ishlab chiqilgan yangi yondashuvlar va ta’sirchan yechimlar kelgusida amaliy hayotga samarali tatbiq etiladi, deb ishonaman.
Fursatdan foydalanib, barchangizga mustahkam sog‘liq, sharafli va mas’uliyatli faoliyatingizda omadlar, anjuman ishiga esa katta muvaffaqiyatlar tilayman.

Участникам II Международного форума по сокращению бедности
Искренне приветствую вас на Международном форуме по сокращению бедности, проходящем на прекрасной земле Узбекистана во второй раз, и выражаю всем вам свое глубокое уважение.
Все мы хорошо понимаем, что в нынешнее тревожное время сокращение бедности является одной из наших важнейших задач. Сегодня как никогда актуальное значение приобретает совместный поиск ее решений на основе передового опыта и новых подходов, а также их последовательное воплощение в жизнь.
У нас есть все основания сказать, что данный форум, проводимый по инициативе Узбекистана, выдвинутой на Генеральной Ассамблее Организации Объединенных Наций, стал эффективной международной диалоговой платформой для выработки новых идей и практических мер, направленных на сокращение бедности. Она еще более обогатила масштабные реформы, начатые в стране в этих целях, и сегодня вносит достойный вклад в значимые позитивные перемены.
Как яркий пример следует особо отметить, что за прошедший год уровень бедности в нашей стране снизился с 17 до 14 процентов, из положения бедности выведены 1 миллион граждан.
В достижении таких результатов решающим фактором является проводимая системная и продуманная политика, направленная на обучение населения современным профессиям, создание достойных рабочих мест, всестороннюю поддержку предпринимательства.
Посредством расширения масштабов социальных услуг в махаллях страны более 2 миллионов 300 тысяч нуждающихся семей, женщин, одиноких престарелых и лиц с инвалидностью полностью охвачены системой социальной защиты.
В Конституции в новой редакции, принятой недавно впервые в истории нашей страны всенародным референдумом, Узбекистан провозглашен социальным государством, отдельно закреплены конституционные обязательства государства по дальнейшему обеспечению защиты чести и достоинства человека, социальной поддержке населения.
Мы поднимем на новый уровень масштабную работу в сфере сокращения бедности и неуклонно продолжим реформы во всех направлениях, опираясь на принцип “человек – общество – государство”.
В первую очередь, создание наиболее благоприятных условий для частного сектора и предпринимательства, являющихся “драйвером” в создании новых рабочих мест и повышении доходов населения, их повсеместная поддержка будет постоянно находиться в центре нашего внимания. В частности, активным предпринимателям, инициировавшим обучение и трудоустройство безработных граждан, будет предоставляться пакет дополнительных льгот по системе “социальный контракт”.
Во-вторых, мы ускоренно продолжим реализацию программ адресной поддержки бедных семей в рамках системы “социальный реестр” с применением индивидуального подхода.
В-третьих, в целях полной реализации социальных обязательств государства будет налажено оказание более ста социальных услуг в махаллях лицам с инвалидностью, женщинам, представителям старшего поколения, категориям граждан, нуждающимся в особом внимании.
В-четвертых, для улучшения инфраструктуры махаллей будет кардинально увеличен объем средств, выделяемых через систему “открытый бюджет” на выбранные самим населением проекты.
В-пятых, в целях развития человеческого капитала мы еще более расширим нашу работу по обеспечению прав каждого на доступ к качественному образованию и медицинским услугам.
На сегодняшнее мероприятие прибыли свыше 100 известных экспертов авторитетных международных организаций и государств-партнеров, что ярко свидетельствует об огромном интересе и внимании к этому вопросу.
Безусловно, в достижении поставленных высоких целей по сокращению бедности Узбекистан заинтересован в продолжении тесного сотрудничества с мировым сообществом.
Убежден, что выработанные в рамках форума новые подходы и эффективные решения обязательно будут воплощены в жизнь.
Пользуясь случаем, желаю всем вам крепкого здоровья, сил и энергии в вашей благородной и ответственной деятельности и больших успехов в работе форума.