Hurmatli Reno-Basso xonim!
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining bu yilgi yig‘ilishi qadimiy va betakror Samarqandda o‘tkazilayotganini biz mamlakatimizga, islohotlarimizga yuksak ishonch va e’tibor ifodasi sifatida qabul qilamiz.
Bugungi anjumanni o‘tkazish uchun aynan Samarqand shahri tanlangani chuqur ramziy ma’noga ega, deb o‘ylayman. Azal-azaldan Buyuk ipak yo‘li chorrahasida joylashgan ushbu azim shahar Sharq va G‘arb, Shimol va Janubni o‘zaro bog‘laydigan, Yevropa, Osiyo va Afrika qit’alari o‘rtasida savdo-iqtisodiy, madaniy va ilmiy-texnologik almashuvlar makoni bo‘lib xizmat qilgan.
Bu zaminda turli sivilizatsiyalar o‘rtasida yuksak muloqot madaniyati shakllangani bilan biz doimo faxrlanib kelamiz.
Dunyoning barcha mintaqalaridan 2500 dan ortiq mehmonlar ishtirok etayotgan bugungi anjuman ana shu ezgu an’analarni yangi bosqichda davom ettirib, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlik ko‘prigini mustahkamlaydi, deb ishonaman.
Tobora kuchayib borayotgan hozirgi geosiyosiy ziddiyatlar davrida bunday ochiq va yaqin muloqotlar, do‘stona aloqalarni yanada kengaytirish barcha mamlakatlar uchun albatta nihoyatda zarur. Shu ma’noda, bugungi nufuzli anjumanning asosiy mavzusi “Barqarorlik uchun investitsiya”, deb belgilangani katta ahamiyatga egadir.
Barchangiz ko‘rib turibsiz, global iqtisodiy muammolar tobora avj olmoqda. Iqlim o‘zgarishi va ekologik xatarlar kuchaymoqda, tabiiy resurslar esa kamayib bormoqda. Bunday murakkab vaziyatda bugungi va kelgusi avlodlar munosib hayot kechirishi uchun yangi texnologiya va loyihalarga ko‘proq investitsiyalar kiritish talab etilmoqda.
Shu nuqtai nazardan qaraganda, ushbu muhim anjuman davlatlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali va uzoq muddatli aloqalarni yangi bosqichga olib chiqadi, iqtisodiyotlarimiz rivoji uchun sarmoyalarni yanada ko‘paytiradi, barcha a’zo mamlakatlar taraqqiyotiga beqiyos hissa qo‘shadi.
O‘zbekistonda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining bunday formatdagi yig‘ilishi roppa-rosa 20 yil oldin bo‘lib o‘tgan edi. Bugungi anjumanda yangi mehmonlar bilan birga, avvalgi yig‘ilishda qatnashgan ishtirokchilarni ham ko‘rib turibman.
Shu o‘rinda bir fikrni alohida ta’kidlab aytmoqchiman: Bugungi O‘zbekiston – kechagi O‘zbekiston emas.
Olti yil muqaddam boshlagan qat’iy islohotlarimiz natijasida mamlakatimizning qiyofasi butunlay o‘zgardi. Bugun siz, azizlarni mutlaqo yangi muhitda – dunyoga keng ochilayotgan, barcha sohalarda hamkorlik uchun tayyor bo‘lgan Yangi O‘zbekistonda qabul qilayotganimizdan g‘oyat mamnunmiz.
So‘nggi yillarda yurtimizda inson qadrini ulug‘lash, aholi manfaatlarini ta’minlash, iqtisodiyotni erkinlashtirish va jahon bozorlariga dadil kirib borish bo‘yicha salmoqli yutuqlarga erishdik, deb ayta olamiz. Jumladan, inson huquqlarini amalda eng oliy qadriyat darajasida ta’minlash maqsadida majburiy mehnat va bolalar mehnatiga to‘liq barham berildi.
So‘z va e’tiqod erkinligi, gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha erishgan amaliy natijalarimiz xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilmoqda.
Mamlakatimizda ilk bor kambag‘allik mavjudligini tan oldik va uni qisqartirish uchun samarali tizim yaratdik. Bu tizim bilan davlat ko‘magiga muhtoj oilalar to‘liq qamrab olindi.
Shu bilan birga, qonun ustuvorligini ta’minlash, sud mustaqilligi va odil sudlov institutini mustahkamlash, xususiy mulk daxlsizligini kafolatlash borasidagi islohotlarni qat’iy davom ettiryapmiz.
Aholi va tadbirkorlar manfaatlarini ishonchli himoya qiladigan tizim – ma’muriy sudlar tashkil etildi. Jamiyatda korrupsiyaga murosasiz bo‘lish muhitini shakllantirish eng ustuvor vazifalarimizdan biriga aylandi.
Xorijiy investor va hamkorlarimiz uzoq kutgan yengillik va imkoniyatlar iqtisodiy islohotlarimizda o‘z aksini topmoqda.
Valyuta tizimi erkinlashtirilgani, tashqi bozorlarga chiqish bo‘yicha to‘siqlar olib tashlangani, 7 mingdan ziyod xomashyo va tovarlarga bojxona bojlari bekor qilingani natijasida tashqi savdo aylanmasi ikki karra oshdi.
Shu bilan birga, soliq yuki qariyb 2 barobar kamaygani, soliq ma’murchiligi soddalashgani, O‘zbekistonda mintaqamizdagi eng jozibador fiskal tizim shakllangani xalqaro tashkilotlar tomonidan e’tirof etilmoqda.
Islohotlarimizga ishonch ortgani tufayli yillik xorijiy sarmoyalar hajmi 2017-yilga nisbatan 3 barobar ko‘paydi.
Umuman, mamlakatimizda qulay biznes muhiti yaratilgani natijasida tadbirkorlar soni 4 barobar oshdi.
Eng muhimi – siyosiy va iqtisodiy islohotlarimizni xalqimiz to‘liq qo‘llab-quvvatlamoqda.
Yaqinda umumxalq referendumida qabul qilingan yangilangan Konstitutsiyamizda islohotlarning ortga qaytmasligi va bardavom bo‘lishi qat’iy kafolatlandi.
Bir so‘z bilan aytganda, biz o‘zimiz tanlagan, uzoq muddatga mo‘ljallangan ochiqlik va barqaror taraqqiyot yo‘lidan og‘ishmasdan, yanada dadil oldinga boramiz.
Birinchi. Mamlakatimizda investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, investorlarga yanada qulay sharoitlar yaratishni yaxlit tizim asosida amalga oshiramiz.
Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi chet ellik sarmoyadorlar bilan bevosita muloqotni yo‘lga qo‘yib, o‘zaro manf́aatli loyihalar va uzoq muddatli strategiyalarni birgalikda ishlab chiqishda hal qiluvchi bo‘g‘in bo‘ladi.
Hech shubhasiz, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan birga tashkil etilgan ushbu muloqot platformasi biz uchun yangi tajribalar orttirishga xizmat qiladi va qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi, islohotlar jarayonida zamonaviy yondashuvlarni joriy etishga ko‘maklashadi.
Investorlar qayerda bo‘lmasin, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida tashkil etilgan “yagona darcha” orqali – 14 ta hudud, 208 ta tuman va shaharda hamda O‘zbekistonning xorijdagi barcha diplomatik vakolatxonalarida ularga zarur ko‘mak va xizmatlar ko‘rsatiladi.
Shuningdek, yil yakunigacha xalqaro ekspertlar bilan hamkorlikda tariximizda ilk bor Xalqaro tijorat sudi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Ikkinchi. Biz tovarlar, xizmatlar, kapital va mehnat bozorlarini yanada erkinlashtirish siyosatini jadal davom ettiramiz. Jumladan, dunyodagi ishlab chiqarish zanjirlariga qo‘shilish maqsadida Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish uchun katta qadamlar tashladik. Ushbu yo‘nalishda bu yil salmoqli natijalarga erishamiz, deb ishonaman.
Uchinchi. Ortiqcha byurokratiyani qisqartirish va korrupsiyani tag-tomiri bilan yo‘q qilish bundan buyon ham davlatimiz va jamiyatimizning diqqat markazida bo‘ladi.
Bu borada boshlangan ma’muriy islohotlarni izchil davom ettirib, inson va biznesga ko‘maklashadigan, ularga sifatli xizmat ko‘rsatadigan ixcham va samarali davlat boshqaruv tizimini joriy etamiz.
Bir fikrni ochiq aytishimiz kerak: islohotlarimizni amalga oshirish va hozirgi natijalarga erishishda xalqaro hamkorlarimizning ko‘magi biz uchun juda muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Bugun qat’iy ishonch bilan ayta olaman – O‘zbekistonni barqaror rivojlantirish yo‘lida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bizning strategik hamkorimizga aylandi. Ayniqsa, bankning mamlakatimizdagi loyihalar portfeli 4 milliard yevrodan oshgani, shundan 3,3 milliard yevrolik loyihalar so‘nggi to‘rt yilda boshlangani bu fikrni yaqqol tasdiqlaydi.
O‘tgan yil yakuni bilan O‘zbekiston bankning beshta eng asosiy hamkorlari qatoriga kirdi. Yillik investitsiya hajmi bo‘yicha esa, uning Markaziy Osiyodagi eng yirik biznes sherigiga aylandi.
Eng muhimi, bank bilan xususiy sektorni rivojlantirish borasidagi yondashuv va maqsadlarimiz ham uyg‘un va hamohangdir. Hozirgi vaqtda mamlakatimizda bank loyihalarida xususiy biznesning ulushi 55 foizga yetgani ham shundan dalolat beradi.
Ayniqsa, bugungi kunda o‘ta dolzarb bo‘lgan “yashil energiya”, ichimlik suvi, yo‘l-transport infratuzilmasi, ekologiya kabi sohalarda hamkorligimiz jadal rivojlanmoqda. Xususan, qayta tiklanadigan energiya sohasida bankning 600 million yevro mablag‘lari ishtirokida yirik loyihalarni boshladik. Bunday faol hamkorligimiz iqtisodiyotimizga boshqa xorijiy investorlarni jalb etishda ham “katalizator” bo‘lib xizmat qilmoqda.
Fursatdan foydalanib, bizni qo‘llab kelayotgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki rahbariyati, ayniqsa, bank prezidenti Reno-Basso xonimga, bankka a’zo davlatlar hukumatlari va boshqaruvchilariga, bank bilan hamkor tashkilotlar va investorlarga, biz bilan birgalikda loyihalarni amalga oshirayotgan barcha bank xodimlariga chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Biz bundan buyon ham islohotlarimizni davom ettirishda rivojlanish borasidagi xalqaro tashkilotlar, jumladan, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan quyidagi yo‘nalishlarda hamkorlikka tayanamiz.
Birinchidan, biz mamlakatimizning barqaror iqtisodiy o‘sishini ta’minlashda faqat va faqat xususiy sektoŕga tayanamiz. Shu bois, kelgusi taraqqiyotimiz xususiylashtirish jarayonlari bilan chambarchas bog‘liq ekanini yaxshi tushunamiz.
Bu borada korxonalardagi davlat ulushlarini sotish, strategik kompaniyalar va yirik banklarning aksiyalarini ochiq savdoga chiqarish bo‘yicha yil boshida katta marralarni oldik. Xususan, ilk bor iqtisodiyotimiz uchun strategik ahamiyatga ega 40 ta korxona “IPO”ga olib chiq́iladi.
Ushbu yo‘nalishda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan katta dasturni amalga oshiramiz.
Birgina misol, mamlakatimizning eng yirik banklari – “Sanoat qurilish banki” va “Asaka banki”ni xususiylashtirish bo‘yicha Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan faol ish olib boryapmiz. Shu bilan birga, mamlakatimizning tabiiy resurslaridan samarali foydalanish, eng zamonaviy texnologiyalari bor investorlarni jalb etish bo‘yicha bank bilan alohida dasturni boshladik.
Biz kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha oldimizga katta marralarni qo‘ydik. Ularga erishish uchun tadbirkorlarga yangi-yangi imkoniyat va sharoitlar yaratamiz. Shu maqsadda kichik va o‘rta biznesni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha bank bilan hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdormiz.
Ikkinchidan, infratuzilma, tibbiyot, ta’lim, transport, ekologiya kabi davlat ixtiyoridagi sohalarda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini kengaytirish.
Bu borada bank bilan mamlakatimizda ilk bor Namanganda ichimlik suvi tarmog‘ini boshqarish, Toshkent – Samarqand zamonaviy magistral avtomobil yo‘lini qurish loyihalarini boshlayapmiz.
Salohiyati yuqori bo‘lgan turizm sohasida ham davlat-xususiy sheriklikni kengaytiramiz. O‘ylaymanki, sizlar Samarqandda bo‘lib, mamlakatimizning turizm borasida qanday katta istiqbolga ega ekanini o‘zingiz his qilib turibsiz.
Umuman, mazkur anjuman doirasida sog‘liqni saqlash, ta’lim, infratuzilma, transport, energetika sohalarida 40 dan ortiq yirik davlat-xususiy sheriklik loyihalari taqdimoti o‘tkaziladi. Ushbu loyihalar sizlarda katta qiziqish uyg‘otishiga ishonchim komil.
Uchinchidan, “yashil iqtisodiyot”, ayniqsa, “yashil energiya” sohalarini jadal rivojlantirish.
Biz 2030-yilga qadar elektr energiyasi ishlab chiqarishda qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 40 foizga yetkazishni reja qilganmiz. Bu borada Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan shu yilning o‘zida umumiy quvvati 1,2 gigaVatt bo‘lgan 3 ta yirik quyosh stansiyasi barpo etiladi.
Shu bilan birga, bugungi anjuman bo‘lib o‘tayotgan ko‘hna Samarqand yaqinda bankning “yashil shaharlar” dasturiga kiritildi. Biz Nukus, Andijon, Buxoro va Namangan kabi shaharlarimizni ham ushbu dasturga kiritishda bankning ko‘magiga tayanamiz.
To‘rtinchidan, biz Yangi O‘zbekistonda ayollar tadbirkorligini yanada qo‘llab-quvvatlash, ularning g‘oya va tashabbuslarini ro‘yobga chiqarish uchun teng imkoniyatlar yaratishga alohida e’tibor qaratyapmiz.
Bu borada bank bilan xotin-qizlar bandligini ta’minlash, ularning iqtisodiy faolligini oshirish bo‘yicha amalga oshirayotgan dasturlarimiz alohida e’tiborga sazovordir. Bunday loyihalarni keskin oshirish bo‘yicha bank bilan hamkorligimizni yanada kengaytiramiz.
Beshinchidan, bank bilan birga ilg‘or agrotexnologiyalar, suvni tejash va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yana ko‘plab yangi loyihalarni amalga oshirishga tayyormiz.
Global oziq-ovqat taqchilligi bilan bog‘liq muammolar kuchayib borayotgan hozirgi sharoitda bunday loyihalar bank uchun ham, investorlar uchun ham juda foydali bo‘ladi, deb hisoblayman.
Biz Markaziy Osiyoda hamkorlikni rivojlantirishni Yangi O‘zbekiston tashqi siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilab olganmiz.
Mintaqa davlatlari rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi va izchil sa’y-harakatimiz natijasida bugun Markaziy Osiyo yaxshi qo‘shnichilik va sheriklikning yorqin namunasiga aylanib bormoqda. Jumladan, qo‘shnilarimiz bilan iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish maqsadida biz qo‘shma investitsiya fondlarini tashkil etdik, sanoat, energetika, transport va suv xo‘jaligida bir qator yirik loyihalarni boshladik. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda boshqa xorijiy hamkorlarimizni bunday mintaqaviy loyihalarda faol ishtirok etishga taklif etamiz.
Muhtaram xonimlar va janoblar!
So‘zimning yakunida yana bir fikrni alohida ta’kidlamoqchiman: bugungi xalqaro anjuman Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan mamlakatimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yangi pog‘onaga olib chiqish uchun tarixiy imkoniyat yaratmoqda.
Samarqandga 71 ta mamlakat hukumatlari vakillari tashrif buyurgani ham ushbu davlatlar bilan o‘zaro manfaatli loyihalarni boshlashga katta turtki berishiga aminman.
Bugungi “O‘zbekiston investitsiya taqdimoti”da mamlakatimiz biznes sohasida qanday katta imkoniyatlarga ega ekani atroflicha ko‘rsatib berildi. Bundan tashqari, anjuman doirasida bo‘lib o‘tadigan sessiya va uchrashuvlarda sizlarga yangi loyihalar batafsil taqdim qilinadi.
Shu kunlarda anjumanning har bir ishtirokchisi O‘zbekistondagi yangi biznes yo‘nalishlarini o‘zi uchun kashf etishiga ishonaman. Shu bilan birga, yurtimizning qadimiy tarixi, betakror madaniy merosi, xalqimizga xos mehmondo‘stlik va ochiqko‘ngillik fazilatlari sizlarda unutilmas taassurotlar qoldiradi, deb o‘ylayman.
Barchangizga mustahkam sog‘liq, faoliyatingizda katta yutuq va omadlar, anjuman ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

Distinguished Madam Renaud-Basso,
We consider the fact that this year’s Meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development takes place in the ancient and unique Samarkand as an expression of high trust and respect for our country and our reforms.
I believe there is a profound symbolic meaning in the fact that the city of Samarkand was chosen as a venue for today's conference.
For centuries this majestic city located at the crossroads of the Great Silk Road has been a center of trade, economic, cultural, scientific and technological exchanges between the continents of Europe, Asia and Africa, connecting East and West, North and South.
We are proud that this land has been a hotspot for shaping a dynamic culture of communication among various civilizations.
Today's Conference, attended by over 2,500 guests from all regions of the world, will continue these noble traditions at a new phase, as well as strengthen the bridge of friendship and solidarity among our peoples.
In an era of ever-intensifying geopolitical tensions, such open and close dialogues and further expansion of friendly relations are indispensable for all countries.
In this sense, it is of great significance that the main theme of today’s high-profile conference has been named “INVESTING IN RESILIENCE”.
You can all see that global economic problems are exacerbating.
Climate change and environmental risks are increasing, while natural resources are becoming increasingly scarce.
In such a complex situation, more investments in new technologies and projects are required so that today's and future generations can pursue a decent life.
In this context, today's important conference shall:
- bring multilateral and long-term relations among countries to a new level,
- further increase investments for the development of our economies,
- make an invaluable contribution to the progress of all member countries.
Uzbekistan hosted the meeting of the European Bank for Reconstruction and Development in this format exactly 20 years ago.
At today's conference, along with new guests, I see participants who were present at the previous meeting as well.
In this context, I would like to emphasize one point: TODAY'S UZBEKISTAN IS NOT YESTERDAY'S UZBEKISTAN.
The fundamental reforms that we began six years ago have completely changed the image of our country. Today, we are pleased to welcome you, dear friends, in a completely new environment of the NEW UZBEKISTAN, which is opening up to the world and is committed to cooperation in all areas.
We can say with confidence that in recent years we have made great strides in honoring human dignity, liberalizing the economy and confidently accessing world markets.
In particular, we have completely abolished forced labor and child labor to ensure in practice that human rights are regarded as supreme value.
Our practical results in ensuring freedom of speech and belief, gender equality are recognized by the international community.
For the first time, we admitted the existence of poverty in our country and put an effective system in place to reduce it. The families in need of state social support have been fully covered by this system.
In addition, we are resolutely continuing reforms aimed at ensuring the rule of law, strengthening judicial independence and fair justice, and guaranteeing the inviolability of private property.
The administrative courts have been set up as part of a system of reliable protection of the interests of citizens and entrepreneurs.
Creating an atmosphere of intolerance for corruption in society has become one of our top priorities.
Our economic reforms are increasingly reflecting the simplicity and opportunities long awaited by our foreign investors and partners.
We have been able to double our foreign trade turnover through liberalization of the currency system, removal of barriers to access foreign markets, and abolition of customs duties on more than 7,000 raw materials and goods.
At the same time, international organizations have recognized that the tax burden has been reduced almost two-fold, tax administration has been simplified, and Uzbekistan has established the most attractive fiscal system in our region.
Thanks to increased confidence in our reforms, the annual volume of foreign investment has tripled compared to 2017.
Overall, creation of a favorable business environment in the country has enabled quadruple increase in the number of entrepreneurs (from 485 thousand to 2 million people).
Most importantly, our people fully support our political and economic reforms.
Our updated Constitution, recently adopted by a nationwide referendum, firmly guarantees the irreversibility and sustainability of reforms.
In short, we will go forward more boldly without deviating from our chosen long-term path of openness and sustainable development.
First. We will improve the investment and business climate in our country and create a more favorable environment for investors through an integrated system.
In this regard, the Foreign Investors Council under the President of the Republic of Uzbekistan will be a key link in establishing direct communication with foreign investors and joint development of mutually beneficial projects and long-term strategies.
There is no doubt that this dialogue platform established in cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development will bring us new experiences, create new opportunities and promote new approaches for our reforms.
Wherever the investors are, they will be provided with the necessary assistance and services in 14 regions, 208 districts and cities, as well as in all embassies of Uzbekistan abroad, through the "single window" established at the Ministry of Investment.
By the end of the year, the International Commercial Court will also be established in cooperation with international experts, which will be for the first time in our history.
Second. We will vigorously pursue a policy of further liberalization of goods, services, capital and labor markets.
In particular, we have made great efforts to become a member of the World Trade Organization so that we can be part of global production and supply chains.
I believe that we will achieve significant results in this direction this year.
Third. Reduction of excessive bureaucracy and "uprooting corruption" will remain at the focus of attention of our state and society.
By persistently continuing the administrative reforms initiated in this regard, we will introduce a compact and efficient public administration system that will help people and businesses and provide them with high-quality services.
Dear governors!
We need to honestly say the following. The support of our international partners has been key in implementing our reforms and achieving our current results.
Today, I can say with absolute confidence that the European Bank for Reconstruction and Development has become our strategic partner on the path of sustainable development of Uzbekistan.
In particular, the fact that the Bank’s project portfolio in our country has exceeded 4 billion euros, of which 3.3 billion euros worth projects were launched in the last four years alone, vividly testifies to this statement.
By the end of last year, Uzbekistan joined the ranks of the Bank’s top five major partners.
In terms of an annual volume of investments, Uzbekistan became the Bank’s largest business partner in Central Asia.
Most importantly, our approaches and goals for private sector development are aligned with those of the Bank.
The fact that now the share of private business in the Bank’s projects in our country has reached 55% is clear evidence of this alignment.
Our cooperation is rapidly developing in such areas as green energy, potable water, road transport, and ecology, which are vitally important today.
In particular, we have launched large-scale projects in the field of renewable energy involving 600 million euros of the Bank’s funds.
This active cooperation serves as a "catalyst" in attracting other foreign investors to our economy.
Taking this opportunity, I would like to express my deep gratitude:
to the management of the European Bank for Reconstruction and Development, particularly the President of the Bank, Madam Renaud-Basso,
to the governments and governors of the Bank’s member states,
to the organizations and investors cooperating with the Bank,
to all the staff members of the Bank who carry out projects with us.
As we continue our reforms, we look forward to cooperating with development partners, including the European Bank for Reconstruction and Development, in the following areas.
First. In ensuring the sustainable economic development of our country, we build on the private sector alone.
In this regard, we well realize that our future progress is closely interlinked with privatization processes.
To this end, at the beginning of the year, we set ambitious targets in terms of selling the state shares in enterprises, putting up the shares of strategic companies and large banks for auction.
In particular, 40 enterprises of strategic importance to our economy will hold an IPO.
In this direction, we will implement an extensive program with the European Bank for Reconstruction and Development.
One example, we are actively cooperating with the European Bank for Reconstruction and Development in the privatization of the largest banks in our country – the "Uzbek Industrial and Construction Bank" and the "Asaka Bank".
In addition, we have launched a special program in cooperation with the Bank for the effective use of our country’s natural resources, attracting investors with the latest technologies.
We have set ambitious goals for poverty reduction.
To accomplish them we will create new opportunities and conditions for entrepreneurs.
To this end, we are interested in further expanding our cooperation with the Bank to provide financial support to small and medium-sized businesses.
Second. Expanding public-private partnership projects in areas such as infrastructure, medicine, education, transport and ecology.
In this regard, for the first time in our country, we are launching projects with the Bank to manage the drinking water network in Namangan and to build the modern "Tashkent-Samarkand" highway.
We will expand public-private partnership in tourism, which is a highly promising sector as well.
I believe that staying here in Samarkand, you can feel for yourselves that enormous tourist potential that our country possesses.
In general, more than 40 major private-public partnership projects in the fields of healthcare, education, infrastructure, transport, and energy will be presented at this Conference.
I am confident that you will find these projects interesting.
Third, the rapid development of the green economy, especially the green energy sectors.
We intend to increase the share of renewables in electricity production by 40% by 2030.
In this regard, 3 large solar power plants with a total capacity of 1.2 gigawatt will be built this year with the European Bank for Reconstruction and Development.
At the same time, the ancient Samarkand, which is hosting today's conference, has recently been included in the Bank’s "Green Cities" Program.
We will count on the Bank’s support in including our cities such as Nukus, Andijan, Bukhara and Namangan in this program.
Fourth, we are paying special attention to further supporting women's entrepreneurship in the New Uzbekistan and creating equal opportunities for the implementation of their ideas and initiatives.
In this regard, our programs to ensure women’s employment and economic empowerment, which are being implemented with the Bank, deserve special attention.
We will further expand our cooperation with the Bank to dramatically increase the number of such projects.
Fifth, together with the Bank, we are ready to implement many more new projects on new agrotechnologies, water conservation and food security.
I believe that such projects will be beneficial for both the Bank and investors in the current environment of increasing global food shortages.
We have defined the development of cooperation in Central Asia as one of the most priority directions in the foreign policy of the New Uzbekistan.
Today, Central Asia is becoming a bright example of good neighborliness and partnership thanks to the strong political will of the leaders of the regional countries and our consistent efforts.
In particular, to develop economic relations with our neighbors, we have set up joint investment funds and launched a number of major projects in industry, energy, transport and water management.
We invite the European Bank for Reconstruction and Development and other foreign partners to actively participate in these regional projects.
I would like to conclude by emphasizing one last point. Today's International Conference is creating a historic opportunity to elevate the cooperation between the European Bank for Reconstruction and Development and our country to a new level.
At the same time, I am confident that visits of representatives of the governments of 71 countries to Samarkand will give a great impetus to launching mutually beneficial projects with them as well.
Today's "Presentation of Investment Potential of Uzbekistan" has demonstrated in detail the great business opportunities that our country can offer.
In addition, new projects will be presented to you in detail at the sessions and meetings held as part of the conference.
I believe that each and every participant of the Conference will discover new ways of doing business in Uzbekistan.
In addition, the ancient and rich history of our country, unique cultural heritage, hospitable and sincere people will leave an unforgettable impression on you.
I wish you all good health and happiness, the best of luck in your endeavors, and great success to the conference.