O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahriga tashrif doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Bassoni qabul qildi.
Uchrashuv boshida davlatimiz rahbari bank rahbariyati va jamoasini Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi 70 ta mamlakatdan 2,5 ming nafardan ziyod delegat ishtirokida O‘zbekistonda muvaffaqiyatli o‘tkazilayotgani bilan samimiy tabrikladi.
Ushbu tadbir global iqtisodiyot istiqbollarini keng muhokama va chuqur tahlil qilish, uni barqaror rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish uchun muhim maydon bo‘lishiga ishonch bildirildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasidagi samarali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
2017-yildan buyon bank mamlakatimizga 3,3 milliard yevro investitsiya kiritdi, loyihalar portfelining 55 foizi xususiy sektorga to‘g‘ri kelmoqda. O‘zbekiston YETTBning mintaqadagi yetakchi hamkori hisoblanadi va amaliyotlar hajmi bo‘yicha birinchi beshlikka kiradi.
Bankning ko‘magi va faol ishtiroki bilan Xorijiy investorlar kengashining birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi. Investitsiya va bank-moliya sohalarida yirik bitimlar amalga oshirildi. Yetakchi moliyaviy institut ekspertlari “yashil” iqtisodiyot, kommunal soha va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, ekologiya va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi islohotlarga ko‘maklashmoqda.
Yangi uzoq muddatli Sheriklik strategiyasini tayyorlash va boyitish masalalari diqqat markazida.
Kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, xususiylashtirish va iqtisodiyotda xususiy sektor ulushini oshirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini, “yashil” va innovatsion texnologiyalarni joriy qilish hamda “Yashil shaharlar” dasturidagi ishtirokni kengaytirish borasidagi dastur va loyihalar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilab olindi.
Markaziy Osiyoda mintaqaviy integratsiyani mustahkamlash loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun keng imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso Samarqand shahrida bank boshqaruvchilarining yillik uchrashuvini tashkil etish va muvaffaqiyatli o‘tkazishda ko‘rsatilgan ko‘mak uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.

В рамках программы пребывания в городе Самарканде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил руководство и команду Банка с успешным проведением ежегодного заседания Совета управляющих в Узбекистане, в работе которого участвуют свыше 2,5 тысячи делегатов из более 70 стран.
Выражена уверенность, что проходящее мероприятие станет важной площадкой для широкой дискуссии и глубокого анализа перспектив глобальной экономики, выработки рекомендаций по ее устойчивому развитию.
С особым удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень плодотворного сотрудничества между Узбекистаном и Европейским банком реконструкции и развития.
С 2017 года Банк инвестировал в нашу страну 3,3 миллиарда евро, 55 процентов портфеля приходятся на проекты частного сектора. Узбекистан является ведущим партнером ЕБРР в регионе и входит в пятерку лидеров по объемам операций.
При содействии и активном участии Банка плодотворно проведено первое заседание Совета иностранных инвесторов. Реализованы крупные сделки в инвестиционном и банковско-финансовом секторе. Эксперты ведущего финансового института поддерживают реформы в области «зеленой» экономики, модернизации коммунальной сферы и транспортной инфраструктуры, экологии и других приоритетных направлениях.
В фокусе внимания находятся подготовка и наполнение новой долгосрочной Стратегии партнерства.
В качестве приоритетов взаимодействия определены программы и проекты по развитию малого и среднего бизнеса, поддержке женского предпринимательства, приватизации и повышению доли частного сектора в экономике, внедрению механизмов государственно-частного партнерства, «зеленых» и инновационных технологий, а также расширению участия в программе «Зеленые города».
Отмечены широкие возможности для поддержки проектов углубления региональной интеграции в Центральной Азии.
Президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо выразила глубокую признательность за поддержку и содействие в организации и успешном проведении ежегодной встречи управляющих в городе Самарканде.
Подчеркнута готовность к совместной реализации новой повестки дня стратегического сотрудничества Узбекистана и ЕБРР в рамках программы необратимых реформ в нашей стране.