O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Qozog‘iston Prezidentini 70 yoshlik yubileyi bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, qardosh Qozog‘iston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Qasim-Jomart Toqayevning O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasi alohida qayd etildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning may oyi boshida Toshkent shahrida o‘tgan yig‘ilishining sermahsul natijalari yuqori baholandi.
Qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini ishga tushirish va Sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazini tashkil etish yuzasidan ko‘rilgan amaliy choralar qayd etildi.
Ikki mamlakat yetakchilari mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

On May 17, The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev had a telephone conversation.
Uzbek President cordially congratulated the Leader of Kazakhstan on his 70th birthday, sincerely wishing him sound health, well-being and success, peace and prosperity to the fraternal Kazakh peoples.
The contribution of Kassym-Jomart Tokayev to the development and strengthening of Uzbek-Kazakh relations of friendship and good-neighborliness, strategic partnership and alliance was particularly estimated.
The issues of practical implementing the agreements at the highest level were discussed.
The sides highly appreciated the fruitful results of the Intergovernmental Commission on Bilateral Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan, held in Tashkent in early May.
The practical measures on launching a joint foreign trade company and establishing an International Center for Industrial Cooperation were noted.
Besides, the Leaders of the two countries exchanged views on topical issues of the regional and international agenda.