Prezident Shavkat Mirziyoyev maktabgacha ta’lim tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 30 mingga yaqin maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 2 milliondan ziyod o‘g‘il-qiz tarbiyalanmoqda. So‘nggi besh yilda 422 ta davlat bog‘chasi qurilishi hamda 21 mingdan ortiq nodavlat muassasalar ochilishi hisobiga 1 million 200 ming o‘rin yaratilgan. Tizimga bolalarni qamrab olish ko‘rsatkichi 72 foizga yetgan.
Shu bilan birga, joylarda o‘tkazilgan ochiq muloqotlarda aholi bog‘chalarni yanada ko‘paytirish istagini bildirgan. Shunga asosan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan maktabgacha ta’lim jarayonini yangi tartibda tashkil etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
Taqdimotda maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, bog‘chalarda sifat va qamrovni oshirish, bu borada ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy qilish choralari haqida axborot berildi. Xususan, aholisi zich yoki qamrov ko‘rsatkichi past bo‘lgan hududlarda yangi davlat bog‘chalari quriladi hamda xususiy sektor kengaytiriladi. Kam quvvatda ishlayotgan maktablarda tayyorlov guruhlari tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari bu soha ayollarga yengillik yaratish va farzandlar tarbiyasida muhim ekaniga alohida e’tibor qaratdi.
Mutasaddilarga ta’lim sifatini yaxshilash, dasturlarni takomillashtirish, davlat-xususiy sheriklik munosabatlarini yangi bosqichga ko‘tarish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Maktabgacha ta’lim qamrovini kengaytirish bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы дошкольного образования.
Сегодня в около 30 тысяч дошкольных образовательных учреждениях страны воспитываются более 2 миллионов детей. За счет строительства 422 государственных детских садов и открытия более 21 тысячи негосударственных дошкольных учреждений за последние пять лет создано 1 миллион 200 тысяч мест для детей. Показатель охвата дошкольным образованием достиг 72 процентов.
В то же время в ходе прошедших на местах открытых диалогов граждане указывали на необходимость увеличения числа детских садов. В связи с этим Министерство дошкольного и школьного образования разработало предложения по организации процесса дошкольного образования на основе нового порядка.
В частности, разработаны меры по дальнейшему совершенствованию системы, повышению качества воспитания в детских садах и увеличению их вместимости, внедрению передового зарубежного опыта. Так, в густонаселенных районах или в тех, где низкий охват дошкольным образованием, будут построены новые государственные детские сады и расширено участие частного сектора. В школах, работающих с низкой нагрузкой, предусматривается открытие подготовительных групп.
Глава государства, акцентировав внимание на важности этой сферы в воспитании детей и расширении возможностей женщин, поручил ответственным лицам повысить качество образования, усовершенствовать учебные программы, поднять на новый уровень отношения государственно-частного партнерства.