Prezident Shavkat Mirziyoyev maktabgacha ta’lim tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 30 mingga yaqin maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 2 milliondan ziyod o‘g‘il-qiz tarbiyalanmoqda. So‘nggi besh yilda 422 ta davlat bog‘chasi qurilishi hamda 21 mingdan ortiq nodavlat muassasalar ochilishi hisobiga 1 million 200 ming o‘rin yaratilgan. Tizimga bolalarni qamrab olish ko‘rsatkichi 72 foizga yetgan.
Shu bilan birga, joylarda o‘tkazilgan ochiq muloqotlarda aholi bog‘chalarni yanada ko‘paytirish istagini bildirgan. Shunga asosan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan maktabgacha ta’lim jarayonini yangi tartibda tashkil etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
Taqdimotda maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, bog‘chalarda sifat va qamrovni oshirish, bu borada ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy qilish choralari haqida axborot berildi. Xususan, aholisi zich yoki qamrov ko‘rsatkichi past bo‘lgan hududlarda yangi davlat bog‘chalari quriladi hamda xususiy sektor kengaytiriladi. Kam quvvatda ishlayotgan maktablarda tayyorlov guruhlari tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari bu soha ayollarga yengillik yaratish va farzandlar tarbiyasida muhim ekaniga alohida e’tibor qaratdi.
Mutasaddilarga ta’lim sifatini yaxshilash, dasturlarni takomillashtirish, davlat-xususiy sheriklik munosabatlarini yangi bosqichga ko‘tarish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Maktabgacha ta’lim qamrovini kengaytirish bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals for improving the system of preschool education.
Nowadays, more than 2 million children are brought up in about 30 thousand preschool educational institutions of the country. By the construction of 422 state kindergartens and the opening of more than 21,000 non-state preschool institutions, 1,200,000 places for children have been created over the past five years. The preschool enrollment rate has reached 72 %.
At the same time, in the course of open dialogues held on the grounds, citizens pointed to the need to increase the number of kindergartens. In this regard, the Ministry of Preschool and School Education has developed proposals for organizing the process of preschool education on the basis of a new order.
In particular, the measures have been developed to further improve the system, improve the quality of education in kindergartens, increase their capacity and introduce advanced foreign experience. Thus, in densely populated areas or those ones with low enrollment in preschool education, new public kindergartens will be built and private sector participation will be increased. In schools that work with a low load, it is planned to open preparatory groups.
The President, focusing on the importance of this area in raising children and empowering women, instructed the responsible persons to improve the quality of education, improve curricula, and raise public-private partnerships to a new level.