Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-may kuni kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni ta’minlash chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz siyosatida inson manfaatlari, ijtimoiy adolat tamoyillari ustuvor. Shu boisdan ham aholining muayyan qatlami o‘rtasida kambag‘allik borligi tan olinib, uni qisqartirish bo‘yicha alohida tizim joriy qilindi. Bunga qo‘shimcha, joriy yil boshida barcha tumanlar sharoitiga ko‘ra 5 ta toifaga ajratilib, tabaqalashgan yengilliklar berildi. Bularning natijasida o‘tgan yili 1 million nafar, bu yil birinchi chorakda 210 ming aholi kambag‘allikdan chiqarildi.
Har yili oilaviy tadbirkorlikka 13 trillion so‘m kredit va 1 trillion 500 milliard so‘m subsidiyalar ajratilayapti. “Ijtimoiy himoya reyestri” orqali 2 million 300 ming muhtoj oila, xotin-qizlar, yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan vatandoshlarimiz moddiy yordam bilan qamrab olindi.
Lekin, bu natijalar hali yetarli emas. Kambag‘allikni kamaytirish – bu aholida tadbirkorlik ruhini uyg‘otish, kasbga tayyorlash va ish o‘rinlarini ko‘paytirishga qaratilgan kompleks vazifadir.
Shu bois yig‘ilishda bu borada yangi bosqichga o‘tish, rag‘bat choralarini joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Oxirgi besh yilda yurtimizda tadbirkorlar soni 285 mingdan 590 mingtaga ko‘paydi. Bu – bitta tumanda 2,5 mingdan ortiq yoki bir mahallada 50 nafardan tadbirkorlar sinfi shakllandi, degani. Agar davlat bu tadbirkorlar bilan manfaatli hamkorlik qilib, ularni qo‘llab-quvvatlasa, joylarda ijtimoiy muammolar va bandlikni hal qilish imkoniyati ortadi.
Masalan, aholini kasb-hunarga o‘qitish uchun har yili davlat tomonidan 200 milliard so‘m ajratilyapti. Lekin bu mablag‘lar tadbirkor bilan bog‘lanmagan. Xuddi shunday, tadbirkor ham yiliga katta xarajat qilib, o‘zi uchun minglab mutaxassis tayyorlashga majbur. Lekin, bunda davlat qo‘llab-quvvatlovi yo‘q.
– Buning birdan-bir to‘g‘ri yechimi – tadbirkorga sharoit yaratib, ular bilan manfaatli hamkorlik qilish. Bu orqali ham bandlikni ta’minlaymiz, ham malakali mutaxassis tayyorlaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda 1 iyundan boshlab “20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaxassis” dasturi amalga oshirilishi ma’lum qilindi. Unda ishtirok etish ixtiyoriy bo‘ladi. Dasturga 2023-2024-yilda jami 1 milliard dollar ajratiladi. Bu mablag‘lar hisobidan tadbirkorga kambag‘al oilalar a’zosini kasbga o‘qitib, ishli qilishiga qarab, amaldagidan past foizlarda va uzoqroq muddatga kredit beriladi. Tadbirkorning “amaliy monomarkaz” tashkil qilish va jihozlash hamda kasbga o‘qitish xarajatlari to‘liq qoplab beriladi.
Dasturda ishtirok etadigan tadbirkorlarga soliqlardan alohida imtiyozlar beriladi. Jumladan, kamida 20 foiz kambag‘al oila a’zosini bir yil davomida ish bilan ta’minlasa, mol-mulk va yer soliqlaridan ozod qilinadi. 5 million so‘mgacha ish haqi to‘layotgan tadbirkorlarga ijtimoiy soliq stavkasi 2 baravar kamaytiriladi. Kambag‘al oila a’zosi ham daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Shuningdek, soliq va bojxona ma’murchiligida ham yengilliklar nazarda tutilmoqda. Xususan, bunday tadbirkorlar faoliyatida soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi. Ularga qo‘shilgan qiymat solig‘i hamda ortiqcha to‘langan soliqlar tekshiruvsiz qaytarib beriladi. Barcha soliqlardan qarzdorlikni bir yilgacha kechiktirib to‘lash imkoni beriladi. Bojxona rasmiylashtiruvida “yashil yo‘lak” tartibi qo‘llaniladi.
Dasturga kirgan tadbirkorlarga infratuzilma, yer va bino-inshootlar bilan ta’minlashda qo‘shimcha yengilliklar beriladi. Masalan, tadbirkor so‘ragan yer va bino-inshootlarni auksionga chiqarish masalasi hal qilib beriladi. Ularni xususiylashtirishda bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratiladi. Qiymati 50 milliard so‘mdan yuqori loyihalar bo‘yicha infratuzilma xarajatlari to‘liq qoplab beriladi.
Yig‘ilishda ushbu yangi tizim asosida joriy yilda 550 ming aholini o‘qitib, kambag‘allikdan chiqarish mumkinligi aytildi.
Ma’lumki, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Xitoyda tajriba katta. Ushbu tajriba asosida har bir viloyatda kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha alohida dastur amalga oshirilishi belgilandi. Bunda, kambag‘allik yuqori bo‘lgan tumanlarda yo‘l-transport, elektr, aloqa va turizm infratuzilmasini yaxshilash, kichik va o‘rta shaharlarni rivojlantirish, mahallalarni sanoatlashtirishga e’tibor qaratiladi. Endi har yili tasdiqlanadigan davlat investitsiya dasturlari ham shu asosda shakllantiriladi.
Mutasaddilarga tanlab olingan 14 ta tumanni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha kompleks dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda vazirlar, tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari yangi tizim asosidagi ishlarni tashkil etish rejalari yuzasidan axborot berdi.

On May 15, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference to discuss the measures to reduce poverty and ensure employment.
Human interests and principles of social justice are a priority in the policy of Uzbekistan. Following the recognition of poverty in the country, a system was introduced to reduce it. At the same time, at the beginning of this year, all districts were divided into five categories, and they were granted differentiated benefits based on the pace of socio-economic development. As a result, 1 million people were lifted out of poverty last year and 210 thousand people in the first quarter of this year.
13 trillion Uzbek soums of loans and 1.5 trillion Uzbek soums of subsidies are allocated annually for family entrepreneurship. The Register of Social Protection covers 2.3 million low-income families, women, single elderly, and the disabled.
But more than these results are needed. Poverty reduction is a complex task aimed at forming an entrepreneurial spirit among the population, vocational training, and increasing the number of jobs.
In this regard, the issues of transition to a new stage of work in the field of employment were discussed at the meeting.
Over the past five years, the number of business entities in Uzbekistan has increased from 285 thousand to 590 thousand. This means an average of more than 2.5 thousand entrepreneurs, or 50 in a mahalla, appeared in one district. A mutually beneficial partnership with the private sector, with the provision of support to it, can expand opportunities for solving local employment issues.
For example, the state allocates 200 billion Uzbek soums annually for vocational training of the population. But these funds are separate from the real needs of entrepreneurs in specialists. Similarly, entrepreneurs have to spend considerable resources every year on training thousands of specialists for themselves, and in this process, they need support from the state.
“The only right solution is to create conditions for entrepreneurs and cooperate with them profitably. Due to this, we will provide employment and train qualified specialists”, Shavkat Mirziyoyev noted.
To this end, implementing the program “20 thousand entrepreneurs – 500 thousand qualified specialists” will begin on June 1. Participation in the program is voluntary. In total, $1 billion will be allocated for the program in 2023-2024. These funds will be used to give loans to participating entrepreneurs at lower interest rates and for more extended periods, subject to the training and employment of citizens from low-income families. The expenses of entrepreneurs for the organization and equipment of the practical monocenter, as well as training in professions, will be fully compensated.
Entrepreneurs participating in the program will be provided with special tax benefits. In particular, at least 20 % of business entities whose employees are citizens from low-income families and work for a year will be exempt from paying property and land taxes. The social tax rate will be reduced twice for entrepreneurs paying up to 5 million Uzbek soums salaries. And a member of a low-income family employed at such an enterprise will be exempt from income tax.
Tax and customs preferences are also provided. In particular, the activities of such entrepreneurs will not be checked by the tax authorities. Their value-added and overpaid tax refund will be carried out without verification. Payment of arrears on all types of taxes may be deferred for up to one year. The “green corridor” will be applied to entrepreneurs during customs clearance.
Entrepreneurs participating in the program will be provided additional benefits when accessing infrastructure, land plots, and buildings. For example, they can receive payment installments for privatized plots, buildings, and structures. Infrastructure costs for projects worth more than 50 billion Uzbek soums will be fully covered by the state.
During the meeting, it was noted that 550 thousand people could train and get out of poverty based on the new system this year.
As is known, China has much experience in poverty reduction. Considering this experience, a separate anti-poverty program will be implemented in each region of Uzbekistan. It will focus on improving road transport, energy, communication, and tourism infrastructure, developing small and medium-sized cities, and industrialization of mahallas in areas with a high level of poverty. It was noted that state investment programs approved annually would be formed similarly from now on.
The responsible officials were instructed to develop a comprehensive program to lift 14 selected districts out of poverty.
Following the meeting, ministers, heads of industries, and khokims of regions reported on plans to organize work based on the new system.