Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-may kuni kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni ta’minlash chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz siyosatida inson manfaatlari, ijtimoiy adolat tamoyillari ustuvor. Shu boisdan ham aholining muayyan qatlami o‘rtasida kambag‘allik borligi tan olinib, uni qisqartirish bo‘yicha alohida tizim joriy qilindi. Bunga qo‘shimcha, joriy yil boshida barcha tumanlar sharoitiga ko‘ra 5 ta toifaga ajratilib, tabaqalashgan yengilliklar berildi. Bularning natijasida o‘tgan yili 1 million nafar, bu yil birinchi chorakda 210 ming aholi kambag‘allikdan chiqarildi.
Har yili oilaviy tadbirkorlikka 13 trillion so‘m kredit va 1 trillion 500 milliard so‘m subsidiyalar ajratilayapti. “Ijtimoiy himoya reyestri” orqali 2 million 300 ming muhtoj oila, xotin-qizlar, yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan vatandoshlarimiz moddiy yordam bilan qamrab olindi.
Lekin, bu natijalar hali yetarli emas. Kambag‘allikni kamaytirish – bu aholida tadbirkorlik ruhini uyg‘otish, kasbga tayyorlash va ish o‘rinlarini ko‘paytirishga qaratilgan kompleks vazifadir.
Shu bois yig‘ilishda bu borada yangi bosqichga o‘tish, rag‘bat choralarini joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Oxirgi besh yilda yurtimizda tadbirkorlar soni 285 mingdan 590 mingtaga ko‘paydi. Bu – bitta tumanda 2,5 mingdan ortiq yoki bir mahallada 50 nafardan tadbirkorlar sinfi shakllandi, degani. Agar davlat bu tadbirkorlar bilan manfaatli hamkorlik qilib, ularni qo‘llab-quvvatlasa, joylarda ijtimoiy muammolar va bandlikni hal qilish imkoniyati ortadi.
Masalan, aholini kasb-hunarga o‘qitish uchun har yili davlat tomonidan 200 milliard so‘m ajratilyapti. Lekin bu mablag‘lar tadbirkor bilan bog‘lanmagan. Xuddi shunday, tadbirkor ham yiliga katta xarajat qilib, o‘zi uchun minglab mutaxassis tayyorlashga majbur. Lekin, bunda davlat qo‘llab-quvvatlovi yo‘q.
– Buning birdan-bir to‘g‘ri yechimi – tadbirkorga sharoit yaratib, ular bilan manfaatli hamkorlik qilish. Bu orqali ham bandlikni ta’minlaymiz, ham malakali mutaxassis tayyorlaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda 1 iyundan boshlab “20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaxassis” dasturi amalga oshirilishi ma’lum qilindi. Unda ishtirok etish ixtiyoriy bo‘ladi. Dasturga 2023-2024-yilda jami 1 milliard dollar ajratiladi. Bu mablag‘lar hisobidan tadbirkorga kambag‘al oilalar a’zosini kasbga o‘qitib, ishli qilishiga qarab, amaldagidan past foizlarda va uzoqroq muddatga kredit beriladi. Tadbirkorning “amaliy monomarkaz” tashkil qilish va jihozlash hamda kasbga o‘qitish xarajatlari to‘liq qoplab beriladi.
Dasturda ishtirok etadigan tadbirkorlarga soliqlardan alohida imtiyozlar beriladi. Jumladan, kamida 20 foiz kambag‘al oila a’zosini bir yil davomida ish bilan ta’minlasa, mol-mulk va yer soliqlaridan ozod qilinadi. 5 million so‘mgacha ish haqi to‘layotgan tadbirkorlarga ijtimoiy soliq stavkasi 2 baravar kamaytiriladi. Kambag‘al oila a’zosi ham daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Shuningdek, soliq va bojxona ma’murchiligida ham yengilliklar nazarda tutilmoqda. Xususan, bunday tadbirkorlar faoliyatida soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi. Ularga qo‘shilgan qiymat solig‘i hamda ortiqcha to‘langan soliqlar tekshiruvsiz qaytarib beriladi. Barcha soliqlardan qarzdorlikni bir yilgacha kechiktirib to‘lash imkoni beriladi. Bojxona rasmiylashtiruvida “yashil yo‘lak” tartibi qo‘llaniladi.
Dasturga kirgan tadbirkorlarga infratuzilma, yer va bino-inshootlar bilan ta’minlashda qo‘shimcha yengilliklar beriladi. Masalan, tadbirkor so‘ragan yer va bino-inshootlarni auksionga chiqarish masalasi hal qilib beriladi. Ularni xususiylashtirishda bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratiladi. Qiymati 50 milliard so‘mdan yuqori loyihalar bo‘yicha infratuzilma xarajatlari to‘liq qoplab beriladi.
Yig‘ilishda ushbu yangi tizim asosida joriy yilda 550 ming aholini o‘qitib, kambag‘allikdan chiqarish mumkinligi aytildi.
Ma’lumki, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Xitoyda tajriba katta. Ushbu tajriba asosida har bir viloyatda kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha alohida dastur amalga oshirilishi belgilandi. Bunda, kambag‘allik yuqori bo‘lgan tumanlarda yo‘l-transport, elektr, aloqa va turizm infratuzilmasini yaxshilash, kichik va o‘rta shaharlarni rivojlantirish, mahallalarni sanoatlashtirishga e’tibor qaratiladi. Endi har yili tasdiqlanadigan davlat investitsiya dasturlari ham shu asosda shakllantiriladi.
Mutasaddilarga tanlab olingan 14 ta tumanni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha kompleks dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda vazirlar, tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari yangi tizim asosidagi ishlarni tashkil etish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Будет реализована новая программа, нацеленная на сокращение бедности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 мая состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению мер сокращения бедности и обеспечения занятости.
Интересы человека и принципы социальной справедливости являются приоритетом в политике нашего государства. Вслед за признанием наличия бедности в стране была внедрена система по ее сокращению. Наряду с этим в начале текущего года все районы были разделены на 5 категорий, им предоставлены дифференцированные льготы исходя из темпов социально-экономического развития. В результате в прошлом году из бедности выведен 1 миллион человек, а в первом квартале этого года – 210 тысяч человек.
Ежегодно на семейное предпринимательство выделяется 13 триллионов сумов кредитов и 1,5 триллиона сумов субсидий. Реестром социальной защиты материальной помощью охвачено 2,3 миллиона малообеспеченных семей, женщины, одинокие престарелые и лица с инвалидностью.
Но этих результатов недостаточно. Сокращение бедности представляет собой комплексную задачу, направленную на формирование предпринимательского духа у населения, профессиональное обучение и увеличение количества рабочих мест.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы перехода на новый этап работы в сфере занятости.
За последние пять лет количество субъектов предпринимательства в нашей стране увеличилось с 285 тысяч до 590 тысяч. Это означает, что в одном районе появилось в среднем более 2,5 тысячи предпринимателей или 50 в одной махалле. Взаимовыгодное партнерство с частным сектором с предоставлением ему поддержки может расширить возможности для решения вопросов занятости на местах.
Например, ежегодно на профессиональное обучение населения государством выделяется 200 миллиардов сумов. Но эти средства не увязаны с реальными потребностями предпринимателей в специалистах. Точно так же и предпринимателям приходится ежегодно тратить большие ресурсы на обучение тысячи специалистов для себя и в этом процессе они не получают поддержку от государства.
- Единственное правильное решение - создать условия для предпринимателей и выгодно сотрудничать с ними. За счет этого мы обеспечим занятость и подготовим квалифицированных специалистов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
С этой целью с 1 июня начнется реализация программы «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов». Участие в программе - добровольное. Всего на программу в 2023-2024 годах будет выделен 1 миллиард долларов. Эти средства будут направлены на выделение предпринимателям-участникам кредитов по более низким процентным ставкам и на более длительные сроки при условии обучения и трудоустройства граждан из малообеспеченных семей. Затраты предпринимателей на организацию и оснащение «практического моноцентра», а также обучение профессиям будут полностью компенсированы.
Предпринимателям, участвующим в программе, предоставят особые налоговые льготы. В частности, субъекты предпринимательства, не менее 20 процентов работников которых являются гражданами из бедных семей и работают в течение года, будут освобождены от уплаты налога на имущество и земельного налога. Ставка социального налога будет снижена в 2 раза для предпринимателей, выплачивающих заработную плату в размере до 5 миллионов сумов. А трудоустроившийся на таком предприятии член малообеспеченной семьи будет освобожден от подоходного налога.
Предусмотрены также налоговые и таможенные преференции. В частности, деятельность таких предпринимателей не будет проверяться налоговыми органами. Возврат им налога на добавленную стоимость и излишне уплаченных налогов будет осуществляться без проверки. Уплата задолженности по всем видам налогов может быть отсрочена на срок до одного года. При таможенном оформлении к предпринимателям будет применяться «зеленый коридор».
Предпринимателям, участвующим в программе, будут предоставлены дополнительные льготы при доступе к инфраструктуре, земельным участкам и зданиям. К примеру, они могут получить рассрочку по платежам за приватизированные участки, здания и сооружения. Затраты на инфраструктуру по проектам стоимостью более 50 миллиардов сумов будут полностью покрываться государством.
На совещании отмечено, что на основе новой системы в этом году можно будет обучить и вывести из бедности 550 тысяч человек.
Как известно, Китай имеет большой опыт в области сокращения бедности. С учетом этого опыта в каждой области нашей страны будет реализована отдельная программа по борьбе с бедностью. В ней главное внимание будет уделено улучшению дорожно-транспортной, энергетической, коммуникационной и туристической инфраструктуры, развитию малых и средних городов, индустриализации махаллей в районах с высоким уровнем бедности. Отмечалось, что отныне аналогичным образом будут формироваться государственные инвестиционные программы, утверждаемые ежегодно.
Ответственным лицам поручено разработать комплексную программу по выводу 14 выбранных районов из бедности.
На совещании министры, руководители отраслей и хокимы областей доложили о планах по организации работы на основе новой системы.