O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-may kuni Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar, sud va ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlari hamda jamoatchilik faollari bilan muloqot qildi. Unda yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini qabul qilish bo‘yicha shu yil 30-aprelda bo‘lib o‘tgan referendum yakunlari haqida so‘z bordi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida yangilangan Konstitutsiyamizda barcha qatlam manfaatlari inobatga olinganligi, uni ishlab chiqishda aholi faol ishtirok etganligi hamda referendum orqali qabul qilinganligi ushbu hujjatning chinakam xalq Konstitutsiyasi bo‘lganidan dalolat ekanligini ta’kidladi.
– Konstitutsiyamiz loyihasini muhokama qilishdan boshlab to uni qabul qilguncha bo‘lgan davrda o‘tkazilgan umumxalq muhokamalarida millionlab yurtdoshlarimiz faol ishtirok etdilar. Shu nuqtai nazardan qaraganda, yangilangan Konstitutsiyamizning chinakam muallifi xalqimiz bo‘ldi, deb aytishga barcha asoslarimiz bor. Eng muhimi, endi islohotlarimiz yo‘lidan hech qachon ortga qaytmaymiz, “inson – jamiyat – davlat”, degan yangi tizim asosida faqat va faqat oldinga qarab boramiz, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Dunyoda kundan-kunga yangi sinovlar, xavf-xatar va tahdidlar paydo bo‘layotgan vaziyatda Konstitutsiyada O‘zbekiston “suveren davlat” sifatidagi maqomini mustahkamladi.
– Shunday murakkab vaziyatda, har bir ishimizda, qabul qilayotgan barcha qonun va qarorlarimizda faqat va faqat xalqimiz, Vatanimiz manfaatlari eng ustuvor o‘rinda turishi shart, – dedi davlat rahbari.
Yangilangan Konstitutsiyada O‘zbekiston “ijtimoiy davlat” degan tamoyil muhrlanib, davlatning bu sohadagi majburiyatlari bilan bog‘liq normalar 3 baravarga oshdi.
– Bu raqamni aytish oson, lekin uni amalda ta’minlash uchun juda ko‘p ishlashimiz zarur. Bunga davlat budjetidan har yili qo‘shimcha 30-40 trillion so‘m ajratish kerak bo‘ladi. Buning hisobidan, har yili yuzlab yangi bog‘chalar, maktab va shifoxonalar qurishimiz lozim.
Yoshlar siyosatini, ta’lim-tarbiya, ilm-fan, madaniyat va sport sohalarini rivojlantirishni ustuvor vazifa sifatida yuqori bosqichga ko‘tarish bo‘yicha ham yangi imkoniyatlarni safarbar etamiz.
Nuroniylar, yolg‘iz keksalar, nogironligi bo‘lgan insonlar, alohida e’tiborga muhtoj aholi qatlamiga ijtimoiy xizmatlar ko‘lamini yanada kengaytiramiz. Ish haqi, pensiya, nafaqa va stipendiyalar miqdorini muntazam oshirib boramiz, – dedi Prezident.
Konstitutsiyada O‘zbekiston “huquqiy davlat” degan tamoyil ham qat’iy qilib belgilanib, inson huquq va erkinliklari borasidagi normalar 3 baravarga ko‘paytirildi.
Shaxsni sudning qarorisiz 48 soatdan ortiq muddat ushlab turish mumkin emasligi, odamlarning huquq va erkinliklarini cheklash bilan bog‘liq barcha harakatlarga faqat sud qarori asosida yo‘l qo‘yilishi, ayblanuvchi va sudlanuvchilarning “sukut saqlash” huquqi mustahkamlandi.
“Inson qadri uchun” tamoyili Konstitutsiyada, qonunlarimizda va davlat idoralari faoliyatida bosh mezon bo‘lishi shartligi, insonning sha’ni va qadr-qimmati daxlsizligi, hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo‘lishi mumkin emasligi belgilab qo‘yildi.
– Bu – avvalambor barcha sohada qonun ustuvorligi ta’minlanadi, degani. Bundan buyon, qonunlardagi noaniqliklar inson foydasiga hal bo‘ladi. Eng muhimi, “Qonun – muqaddas, har qanday holatda ham adolatni qaror toptirish shart!” degan qarash jamiyatning har bir a’zosi, ayniqsa, mansabdorlar uchun hayot qoidasiga aylanishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya O‘zbekistonning “demokratik davlat” sifatidagi maqomini ham mustahamladi.
Mamlakatimizda inson va biznesning og‘irini yengil qiladigan, ularga sifatli xizmat ko‘rsatadigan ixcham va samarali boshqaruv tizimini joriy etish maqsadida keng ko‘lamli ma’muriy islohotlar boshlanib, hukumat va vazirliklar ixchamlashdi, ish uslubi o‘zgartirildi.
– Mening eng katta niyatim – odamlarni qiynayotgan muammolarni mahallaning o‘zi hal qiladigan xalqchil tizim yaratish. Shu bois, moliya, soliq, bandlik kabi idoralarning kamida 30 foiz vakolatlarini mahalla darajasiga tushirishni reja qilganmiz, – dedi Prezident.
Yangilangan Konstitutsiya parlament faoliyatida ham muhim o‘zgarishlarni nazarda tutadi. Xususan, davlat hokimiyati tizimida bir-birini tiyib turish va muvozanatni saqlash maqsadida Oliy Majlis palatalarining vakolatlari qayta ko‘rib chiqilib, Qonunchilik palatasining vakolatlari 5 tadan 12 taga, Senatda esa, 14 tadan 18 taga ko‘paydi.
– Shu bilan birga, deputatlarimiz asosiy e’tiborni qonunlar sifatini oshirishga qaratishi, ularning ijrosini samarali tashkil etishda hukumat bilan birgalikda qattiq ishlashi kerak. Senatning faoliyati esa hududlar bilan bog‘liq masalalarni hal qilish, mahalliy kengashlarga har tomonlama ko‘maklashish, joylarda, ayniqsa, mahallalarda qonunlarning ijrosini ta’minlashga yo‘naltirilishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya millatlar, konfessiyalar o‘rtasida totuvlik va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida O‘zbekistonning “dunyoviy davlat” sifatidagi maqomini ham mustahamladi. Xalqimiz referendumda buni ma’qulladi. Shu asosida, bundan buyon ham, mamlakatimizda millatlar, konfessiyalar o‘rtasida totuvlik va xavfsizlikni ta’minlash siyosati jadal davom ettirilishi, jamiyatimizda har qanday radikallashuvga mutlaqo yo‘l qo‘yilmasligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda yangilangan Konstitutsiyani hayotga joriy etish, ijrosini ta’minlash bo‘yicha vazifalar belgilandi. Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni imzolangani qayd etildi.
– Bosh Qonunimizning har bir bandi va moddasini jamiyatimiz, ayniqsa, yoshlarimiz uchun hayot qoidasiga aylantirish, bu borada ularning tushuncha va tasavvurlarini kengaytirish, har bir mahalla, ta’lim muassasasi, tashkilot va korxonalarda o‘rgatish maqsadida o‘quv dasturlari, darslik va qo‘llanmalar yaratish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari yangilangan Konstitutsiyaning 128-moddasiga muvofiq, muddatidan ilgari Prezident saylovi o‘tkazish haqida butun xalqimizga murojaat qildi.
Prezidentimiz tomonidan bunday qarorga kelish va qolgan uch yarim yillik vakolat muddatidan o‘z tashabbusi bilan voz kechish zarurati quyidagicha asoslab berildi:
birinchidan, hokimiyatning barcha bo‘g‘inlari isloh qilinib, ular o‘rtasidagi munosabat va muvozanat jiddiy o‘zgarmoqda;
ikkinchidan, yangilangan Konstitutsiyamiz Prezident, parlament, hukumat, vazirlar, hokimlar oldiga kechiktirib bo‘lmaydigan yangi siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni qo‘ymoqda;
uchinchidan, xalqimiz bizdan barcha sohalarda g‘oyat muhim va dolzarb o‘zgarish va islohotlarni kutmoqda;
to‘rtinchidan, dunyoda va mintaqamizda keskin va murakkab jarayonlar hukm surayotgan hozirgi vaziyatda to‘g‘ri va samarali rivojlanish yo‘lini izlab topish va uni amalga oshirish eng o‘tkir va dolzarb masalaga aylanmoqda.
Bunday ulkan vazifalarni muvaffaqiyatli ado etish uchun yangilangan davlat hokimiyati tizimida xalqimiz o‘zi ishongan rahbarga mandat berishi maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish ishtirokchilari bu tashabbus Prezidentimizning o‘zbek xalqiga, demokratik prinsiplarga bo‘lgan cheksiz hurmati va sadoqati namunasi ekanini e’tirof etdi.
Shu bilan birga muhokamalarda muddatidan ilgari Prezident saylovini o‘tkazish davlat hokimiyatining yangilangan Konstitutsiya talablariga muvofiq zamonaviy ishlashi, xalq hokimiyatchiligi prinsipining to‘laqonli amalga oshirilishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar hamda Konstitutsiyaviy sud rahbarlari ham so‘zga chiqib, Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatladilar.
Muhokama yakunida ko‘zlangan marralar qanchalik yuksak va murakkab bo‘lmasin, ularga erishish uchun bizda barcha imkoniyatlar borligi, buyuk ajdodlarimiz merosi, xalqimizning bunyodkorlik qudrati, intellektual va ma’naviy salohiyati, uning tadbirkorlik fazilati bu yo‘lda bizga kuch-qudrat manbai bo‘lishi ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 мая провел встречу с главами палат Олий Мажлиса, политических партий, органов судебной и исполнительной власти, представителями общественности. На ней рассмотрены итоги состоявшегося 30 апреля этого года референдума по Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
В своем выступлении глава государства отметил, что в обновленной Конституции страны учтены интересы всех слоев населения, активное участие граждан в ее разработке, а также ее принятие путем референдума свидетельствуют о том, что настоящим автором обновленной Конституции является наш народ.
– Во всенародном обсуждении проекта Конституции, проводившемся весь период до ее принятия, активно участвовали миллионы наших граждан. Поэтому у нас есть все основания утверждать, что настоящим автором обновленной Конституции является наш народ. Самое важное, теперь мы никогда не свернем с пути реформ, будем идти вперед и только вперед на основе новой системы “человек – общество – государство”, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
В условиях, когда мир каждый день сталкивается со все новыми испытаниями, угрозами и вызовами, Узбекистан твердо закрепил в Конституции свой статус суверенного государства.
– В таких сложных условиях по каждому направлению работы, во всех принимаемых нами законах и решениях самым главным приоритетом для нас должны быть только интересы нашего народа, нашей Родины, – сказал глава государства.
В обновленной Конституции Узбекистан провозгласил себя социальным государством. Социальные обязательства государства увеличиваются в 3 раза.
– Сказать это легко, но чтобы осуществить это на практике, мы должны немало потрудиться. На данные цели из Государственного бюджета необходимо ежегодно выделять дополнительно 30-40 триллионов сумов. За счет этого каждый год мы должны будем строить сотни новых детских садов, школ и больниц.
В качестве приоритетной задачи задействуем также новые возможности для того, чтобы поднять на новый уровень молодежную политику, развитие сфер образования и воспитания, науки, культуры и спорта.
Мы будем регулярно повышать размеры заработной платы, пенсий, пособий и стипендий. Еще больше расширим спектр социальных услуг для наших ветеранов, одиноких пожилых людей, лиц с инвалидностью, граждан, нуждающихся в особом внимании и заботе, – сказал Президент.
В обновленной Конституции Узбекистан определен как правовое государство, количество норм о гарантиях прав человека также увеличено в 3 раза.
Определено, что без решения суда лицо не может быть задержано на срок более 48 часов, закреплено положение о том, что ограничение свободы возможно только на основе решения суда. Впервые отдельно установлено, что обвиняемый вправе не свидетельствовать против себя, то есть имеет право хранить молчание.
Принцип “Во имя чести и достоинства человека” стал главным критерием в Конституции, законах, деятельности государственных ведомств, установлено, что честь и достоинство человека являются неприкосновенными, и ничто не может быть основанием для их унижения.
– Это означает, что прежде всего будет обеспечено верховенство закона во всех сферах. Отныне все неясности в законах будут толковаться в пользу человека. Самое важное, критерием деятельности каждого члена общества, особенно должностных лиц, должен стать подход: “Закон – священен, при любых обстоятельствах должна восторжествовать справедливость!”, – сказал глава государства.
Конституция в новой редакции закрепила и статус Узбекистана как демократического государства, заботящегося о народе, твердо продвигающегося по пути демократического развития.
Для внедрения компактной и эффективной системы управления, облегчающей бремя людей и бизнеса, начата реализация масштабной административной реформы, оптимизирована деятельность правительства и министерств, изменены методы их работы.
– Моя самая большая мечта – создать народную систему, в которой махалля самостоятельно решает проблемы, волнующие людей. В связи с этим намечается передать махалле не менее 30 процентов полномочий органов сфер финансов, налогов и занятости, – сказал Президент.
Обновленная Конституция предусматривает также ряд важных изменений в деятельности парламента. С целью обеспечения действенной работы системы сдержек и противовесов в систему государственной власти пересмотрены полномочия палат Олий Мажлиса, количество исключительных полномочий Законодательной палаты с действующих 5 доведено до 12, а Сената – с 14 до 18.
– Вместе с тем настало время нашим депутатам основное внимание уделить повышению качества и действенности законов, тесно работать совместно с правительством по эффективной организации их исполнения. Целесообразно направить деятельность Сената на решение вопросов, связанных с регионами, оказание всестороннего содействия местным Кенгашам в связи с их реформированием, проведение выездных сессий по отраслям и регионам, обеспечение исполнения законов на местах, особенно в махаллях, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Конституция в новой редакции закрепила также статус Узбекистана как светского государства для обеспечения межнационального и межконфессионального мира и согласия.
Наш народ на референдуме решил, что Узбекистан – светское государство и останется им и впредь. Отмечалось, что в соответствии с требованиями Конституции в новой редакции будет продолжена политика обеспечения согласия и уважения между представителями разных наций и конфессий в стране, никакие проявления радикализма в обществе никогда не будет допускаться.
В ходе встречи определены задачи по внедрению обновленной Конституции в жизнь, обеспечению ее исполнения. Отмечалось, что подписан соответствующий указ Президента Республики Узбекистан.
– В целях превращения каждого положения, каждой статьи Основного закона в норму жизни нашего общества, особенно молодого поколения, необходимо создание учебных программ, учебников и пособий, обучение молодежи на основе эффективной системы. Нужно наладить работу, направленную на глубокое изучение Конституции в каждом образовательном учреждении, организации и ведомстве, предприятии и махалле, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства объявил о проведении досрочных президентских выборов в соответствии со статьей 128 обновленной Конституции.
Президент так объяснил необходимость данного решения и причину отказа по собственной инициативе от оставшихся трех с половиной лет президентского срока:
во-первых, реформируются все звенья власти, серьезно меняются отношения и баланс между ними;
во-вторых, обновленная Конституция выдвигает перед Президентом, парламентом, правительством, министрами, хокимами безотлагательные, новые политические и социально-экономические задачи;
в-третьих, народ ждет чрезвычайно важных и актуальных преобразований и реформ во всех сферах;
в-четвертых, в настоящее время, когда в мире и в нашем регионе происходят сложные процессы, растет напряженность, поиск и реализация правильного и эффективного пути развития становятся самым острым и актуальным вопросом.
Для успешного осуществления таких масштабных задач целесообразно, чтобы в обновленной системе государственной власти наш народ дал мандат руководителю, которому он доверяет.
Участники совещания отметили, что эта инициатива является воплощением глубокого уважения и преданности Президента Шавката Мирзиёева узбекскому народу, демократическим принципам.
Вместе с тем в ходе встречи подчеркнуто, что проведение досрочных президентских выборов послужит обеспечению функционирования государственной власти в соответствии с требованиями обновленной Конституции, полноценной реализации принципа народовластия.
На совещании выступили также руководители палат Олий Мажлиса, политических партий и Конституционного суда, они поддержали выдвинутые Президентом предложения и инициативы.
В завершение встречи отмечалось, что какими бы высокими и сложными ни были намеченные рубежи, есть все возможности, чтобы их достичь, источником сил и энергии на этом пути станут для нас наследие великих предков, созидательная мощь, интеллектуальный и духовный потенциал, предприимчивость и трудолюбие нашего народа.