O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizda FIFAning yirik tadbirlarini o‘tkazishni taklif etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xalqaro futbol federatsiyasi rahbari Janni Infantino bilan 5-may kuni o‘tkazgan uchrashuvda mamlakatimizda futbolni ommalashtirish va yirik tadbirlarni birgalikda o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Nufuzli global sport tashkiloti rahbari mamlakatimizda futbolni rivojlantirish, unga yoshlar va qizlarni keng jalb qilish, iste’dodlarni tarbiyalash, ommabop va zamonaviy infratuzilmani yaratish, malakali murabbiylar va soha mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarni yuksak baholadi va to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Janni Infantino O‘zbekiston yetakchisini yoshlar terma jamoamiz yaqinda Osiyo Kubogida g‘alaba qozongani bilan samimiy tabrikladi. Bu sohada amalga oshirilayotgan amaliy ishlar samaradorligining navbatdagi tasdig‘i ekanini ta’kidladi.
Uchrashuvda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi va FIFA o‘rtasidagi yaqin va sermahsul hamkorlik yuksak darajada ekani, uning doirasida bugungi kunda mamlakatimizda zamonaviy futbol klasterini tashkil etish choralari ko‘rilayotgani  alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekistonda jahon miqyosidagi sport tadbirlari va birinchiliklariga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish, milliy terma jamoani tayyorlash, infratuzilmani rivojlantirish va Assotsiatsiyamiz salohiyatini oshirishga texnik ko‘makni kengaytirish hamda iqtidorli futbolchilarni seleksiya qilish tizimini ishlab chiqish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Вопросы популяризации футбола в нашей стране и совместного проведения крупных мероприятий были рассмотрены в ходе встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с главой Международной федерации футбола Джанни Инфантино, состоявшейся 5 мая.
Руководитель авторитетной глобальной спортивной организации высоко оценил и полностью поддержал осуществляемые в нашей стране реформы по развитию футбола, широкому вовлечению в него молодежи и девушек, воспитанию талантов, созданию доступной и современной инфраструктуры, подготовки квалифицированных тренеров и специалистов отрасли.
Он искренне поздравил лидера Узбекистана с недавней победой молодежной национальной сборной в Кубке Азии, которая, по его словам, стала еще одним подтверждением эффективности осуществляемых практических работ в этом направлении.
В ходе встречи с особым удовлетворением отмечен высочайший уровень тесного и плодотворного сотрудничества Футбольной ассоциации Узбекистана с ФИФА, в рамках которого в настоящее время осуществляются мероприятия по созданию современного футбольного кластера в нашей стране.
Особое внимание было уделено подготовке и проведению мировых спортивных мероприятий и первенств в Узбекистане, расширению технического содействия в подготовке национальной сборной, развитии инфраструктуры и наращивании потенциала нашей Ассоциации, а также разработке механизма селекции талантливых футболистов.