5-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailovni qabul qildi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Bosh vazir Alixan Smailov davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 2022-yilda tovar ayirboshlash 18 foizga, joriy yil boshidan esa 12 foizga oshdi. Uch mingdan ziyod qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. Yuk tashish hajmi ortmoqda. Faol gumanitar almashinuvlar davom etmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Hukumatlararo komissiya yig‘ilishining sermahsul yakunlariga, eng avvalo, ustuvor iqtisodiy loyihalarni, shu jumladan Sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazini tashkil etishni ilgari surish bo‘yicha kelishuvlarga erishilganiga yuksak baho berdi.
Yaqin yillarda 10 milliard dollar maqsadli ko‘rsatkichiga erishish uchun savdoni ko‘paytirish va eksport-import amaliyotlarining mutanosibligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda tashqi savdo kompaniyasi faoliyatini tez fursatda ishga tushirish muhimligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, mashinasozlik, energetika, qazib chiqarish sanoati, transport va logistika, to‘qimachilik, oziq-ovqat va boshqa tarmoqlarda investitsiya loyihalari portfelini kengaytirish ustuvor vazifa sifatida belgilab olindi.

On May 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Alikhan Smailov, who is in our country to participate in the next meeting of the joint Intergovernmental commission.
The issues of further deepening of the Uzbek-Kazakh relations of strategic partnership and alliance, expansion of multifaceted cooperation were considered.
At the beginning of the conversation, Prime Minister Alikhan Smailov conveyed to the head of our state the sincere greetings and best wishes of the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
During the meeting, the dynamic development of bilateral ties was noted with satisfaction. In 2022, the trade turnover increased by 18 percent, since the beginning of this year – by 12 percent. There are more than 3 thousand joint ventures. Cargo transportation volumes are increasing. Active humanitarian exchanges continue.
The President of Uzbekistan highly appreciated the fruitful results of the meeting of the Intergovernmental Commission, first of all, the agreements reached on the promotion of priority economic projects, including the creation of an International Center for Industrial Cooperation.
Particular attention was paid to increasing trade and ensuring the balance of export-import operations in order to achieve the target of $ 10 billion in the coming years. To this end, the importance of launching the activities of a foreign trade company as soon as possible was noted.
In addition, the expansion of the portfolio of investment projects in such areas as mechanical engineering, energy, mining, transport and logistics, textile, food and other industries has been identified as a priority.