5-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailovni qabul qildi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Bosh vazir Alixan Smailov davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 2022-yilda tovar ayirboshlash 18 foizga, joriy yil boshidan esa 12 foizga oshdi. Uch mingdan ziyod qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. Yuk tashish hajmi ortmoqda. Faol gumanitar almashinuvlar davom etmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Hukumatlararo komissiya yig‘ilishining sermahsul yakunlariga, eng avvalo, ustuvor iqtisodiy loyihalarni, shu jumladan Sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazini tashkil etishni ilgari surish bo‘yicha kelishuvlarga erishilganiga yuksak baho berdi.
Yaqin yillarda 10 milliard dollar maqsadli ko‘rsatkichiga erishish uchun savdoni ko‘paytirish va eksport-import amaliyotlarining mutanosibligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda tashqi savdo kompaniyasi faoliyatini tez fursatda ishga tushirish muhimligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, mashinasozlik, energetika, qazib chiqarish sanoati, transport va logistika, to‘qimachilik, oziq-ovqat va boshqa tarmoqlarda investitsiya loyihalari portfelini kengaytirish ustuvor vazifa sifatida belgilab olindi.

Президент Узбекистана выступил за наращивание практического сотрудничества с Казахстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 мая принял Премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смаилова, находящегося в нашей стране для участия в очередном заседании совместной Межправительственной комиссии.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества.
В начале беседы Премьер-министр Алихан Смаилов передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи было с удовлетворением отмечено динамичное развитие двусторонних связей. В 2022 году товарооборот вырос на 18 процентов, с начала этого года – на 12 процентов. Действуют свыше 3 тысяч совместных предприятий. Увеличиваются объемы грузоперевозок. Продолжаются активные гуманитарные обмены.
Президент Узбекистана дал высокую оценку плодотворным итогам заседания Межправительственной комиссии, прежде всего достигнутым договоренностям по продвижению приоритетных экономических проектов, в том числе создания Международного центра промышленной кооперации.
Особое внимание было уделено наращиванию торговли и обеспечению сбалансированности показателей экспортно-импортных операций в целях достижения целевого параметра в 10 миллиардов долларов в ближайшие годы. В этих целях отмечена важность скорейшего запуска деятельности внешнеторговой компании.
Кроме того, в качестве приоритетной задачи определено расширение портфеля инвестиционных проектов в таких сферах, как машиностроение, энергетика, добывающая промышленность, транспорт и логистика, текстильная, пищевая и другие отрасли.