O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniyaga ikki kunlik tashrifi yakunlandi.
Berlinda davlatimiz rahbari GFR Kansleri Olaf Shols va Federal Prezident Frank-Valter Shtaynmayer bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Germaniya Prezidentlari birgalikda Jeyms Simon galereyasiga tashrif buyurib, “O‘zbekistonning arxeologik xazinalari. Makedoniyalik Iskandardan Kushonlar saltanatigacha” nomli noyob ko‘rgazmani ochdilar.
Tashrif doirasida iqtisodiyot, savdo, moliya, ta’lim, fan va innovatsiya sohalarida 16 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi.
Tashrif dasturidagi tadbirlar yakunlangach, “Berlin-Brandenburg” aeroportida oliy martabali mehmonni Germaniyaning rasmiy shaxslari kuzatib qo‘ydi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

Визит Президента Узбекистана в Германию завершился
В Берлине глава нашего государства провел переговоры с Канцлером ФРГ Олафом Шольцем и Федеральным Президентом Франком-Вальтером Штайнмайером.
Состоялась встреча с руководителями ведущих германских компаний и банков.
Президенты Узбекистана и Германии вместе посетили галерею Джеймса Симона, где открыли уникальную выставку “Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи”.
В рамках визита было подписано 16 межправительственных и межведомственных документов в сферах экономики, торговли, финансов, образования, науки и инноваций.
По завершении мероприятий визита в аэропорту “Берлин-Бранденбург” высокого гостя проводили официальные лица Германии. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.