Germaniyaga tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer Berlin shahridagi jahonga mashhur Jeyms Simon galereyasida “O‘zbekistonning arxeologik xazinalari. Makedoniyalik Iskandardan Kushonlar saltanatigacha” nomli noyob ko‘rgazmani ochdilar.
Davlatimiz rahbari ochilish marosimida ikki mamlakatda xalqlarimizning boy madaniy merosi va bugungi yutuqlariga qiziqish ortib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekistonda Gyote, Geyne, Shiller, Tomas Mann, Remark va ko‘plab boshqa adiblarning o‘lmas ijodini, Bax, Betxoven, Shtraus, Vagnerning ajoyib musiqasini yaxshi bilishadi va qadrlashadi.
Hududidan Yevropaga eltuvchi qadimgi karvon yo‘llari o‘tgan O‘zbekistonning tarixi bilan Germaniya jamoatchiligi yaxshi tanish.
Asrlar davomida Buyuk Ipak yo‘li savdo, fan, madaniyat va san’at rivojiga ulkan hissa qo‘shib kelgan, madaniyatlararo muloqotga, ma’naviy qadriyatlar almashinuviga, progressiv g‘oyalar shakllanishiga, integratsiya va hamkorlikka, tinchlik va bunyodkorlikka, bag‘rikenglik va totuvlikka xizmat qilgan.
Buyuk shoir Gyote o‘zining “G‘arbiy-sharqiy devon” she’riy to‘plamida ko‘hna Samarqand va Buxoro go‘zalligini tarannum etgan bo‘lsa, atoqli bastakor Gendel “Temur” operasini yaratgan.
Ko‘rgazmaning ochilishi O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi madaniy aloqalarda diqqatga sazovor voqea bo‘ldi. Uning o‘tkazilishi haqida Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning 2019-yil maydagi O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida kelishilgan edi.
Qariyb to‘rt yil davomida ikki mamlakat arxeologlari, tarixchilari, san’atshunoslari va muzey xodimlari tadbirni tashkillashtirish ustida fidokorona mehnat qildi. Germaniyalik mutaxassislar ishtirokida 50 ga yaqin eng qimmatli osori-atiqalar restavratsiya qilindi.
2024-yil 14-yanvar kuniga qadar davom etadigan ko‘rgazmada Berlin davlat muzeylari to‘plamlaridan 65 ta va O‘zbekiston muzeylari to‘plamlaridan 285 ta eksponat namoyishga qo‘yilgan. Ularning ko‘pi mamlakatimiz tashqarisida ilk bor ko‘rsatilmoqda.
Ko‘rgazma mamlakatimizning qadimiy va boy madaniyati, bugungi O‘zbekiston va Markaziy Osiyo hududida joylashgan ilk davlatlarning miloddan avvalgi VI asrdan milodiy IV asrgacha davrni qamrab olgan tarixi haqida so‘zlaydi.
Bu yerdagi durdonalar orasida Kushon saltanatining Dalvarzintepa va Holchayon qo‘rg‘onlaridan topilgan aslzodalar, askar va badavlat ayollar haykallari bor.
Ushbu betakror ekspozitsiya tashrif buyuruvchilarga O‘zbekiston tarixi bilan tanishish, xalqimiz merosi to‘g‘risida to‘liq tasavvur hosil qilish imkonini beradi.
Tadbir O‘zbekiston va Germaniya xalqlarining yanada yaqinlashishi va bir-birini anglashiga, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng muloqot va ko‘p qirrali hamkorlikning rivojlanishiga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Germaniyaga tashrifi munosabati bilan ikki mamlakat delegatsiyalari a’zolari, davlat va jamoat arboblari ishtirokida qabul marosimi bo‘lib o‘tdi.

During the visit to Germany, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Federal President of Germany Frank-Walter Steinmeier opened a unique exhibition "Archaeological treasures of Uzbekistan. From Alexander the Great to the Kushan Empire" in the world-famous James Simon Gallery in Berlin.
Opening the event, the head of our state noted with satisfaction the growing interest of the peoples of the two countries in each other's rich cultural heritage and modern achievements.
The immortal works of Goethe, Heine, Schiller, Thomas Mann, Remarque and many others are well known and revered in Uzbekistan, they admire the magnificent music of Bach, Beethoven, Strauss, Wagner.
The German public is well acquainted with the history of Uzbekistan, through the territory of which the ancient caravan routes that reached Europe passed.
For centuries, the Great Silk Road has made a huge contribution to the development of trade, science, culture and art, promoting intercultural dialogue, the exchange of spiritual values, the generation of progressive ideas, integration and cooperation, peace and creation, tolerance and harmony.
The great poet Goethe in his collection of poems "The West-East Sofa" sang the beauty of the ancient cities of Samarkand and Bukhara, and the outstanding composer Handel created the opera "Tamerlane".
The opening of the exhibition was a landmark event in the history of cultural exchange between Uzbekistan and Germany. The agreement on its holding was reached during the visit of German Federal President Frank-Walter Steinmeier to Uzbekistan in May 2019.
For almost four years, archaeologists, historians, art historians and museum workers of the two countries have been working hard on its organization. About 50 of the most valuable artifacts were restored with the participation of German specialists.
The exhibition, which will last until January 14, 2024, presents 65 exhibits from the collection of the state museums of Berlin and 285 from the collections of museums of Uzbekistan, many of which are being exhibited outside the country for the first time.
The exposition tells about the ancient and rich culture of our country, the history of the early states on the territory of modern Uzbekistan and Central Asia, from the VI century BC to the IV century of this era.
Among the masterpieces are sculptures of aristocrats, warriors and noble women from the settlements of Dalvarzintep and Khalchayan of the Kushan Kingdom.
This unique exhibition will allow visitors to get closer to the history of Uzbekistan, form a more complete picture of the heritage of its people.
It will serve to further rapprochement and mutual understanding between the peoples of Uzbekistan and Germany, the development of a broad dialogue and multifaceted cooperation between our countries.
A reception was held on the occasion of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Germany with the participation of delegations of the two countries, state and public figures.