3-may kuni Berlin shahridagi Belvyu saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Federal Prezidentga Germaniyaga tashrif bilan kelish taklifi va ko‘rsatilayotgan samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
Prezidentlar O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik misli ko‘rilmagan sur’atda rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Faol siyosiy, gumanitar va ishbilarmonlik muloqotlari davom etmoqda. Tomonlar nufuzli xalqaro institutlar, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Ikki tomonlama munosabatlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqish muhimligi yuzasidan yakdil fikr bildirildi.
Prezidentlar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar, amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
Jumladan, keyingi yillarda tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni ikki barobar oshdi. Iqtisodiyotimizda Germaniya investitsiyalari hajmi 5,5 milliard yevroni tashkil etmoqda, shundan 4 milliard yevro oxirgi bir necha yilda jalb qilingan.
Prezidentlar umumiy qiymati 9 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan savdo shartnomalari va investitsiya-texnologiya bitimlari imzolanishi bilan yakunlangan ishbilarmonlik tadbirlarining natijalarini olqishladilar.
Berlinda O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va farovonlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlari yuksak baholanmoqda.
Shu ma’noda, Germaniya mintaqadagi o‘zaro bog‘liqlik loyihalarini, shu jumladan Yevroittifoqning “Global darvoza” tashabbusi doirasida qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ta’kidlandi.
Tomonlar mintaqada, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyatni inobatga olgan holda xavfsizlikni ta’minlash, zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi kurashish borasidagi sheriklikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini bildirdilar.
Afg‘on xalqiga manzilli gumanitar yordam ko‘rsatish, bunda chegaraoldi Termiz shahrida yaratilgan zamonaviy infratuzilma imkoniyatlaridan ham foydalanish muhimligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar almashinuv masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Yetakchilar Berlin shahrida O‘zbekistonning tarixiy-madaniy merosiga bag‘ishlab noyob ko‘rgazma ochilayotganidan mamnunligini bildirdilar.
O‘zbekistonda nemis tilini o‘rganish bo‘yicha kompleks dasturni tayyorlash, shu jumladan mamlakatimiz hududlarida Gyote Instituti faoliyatini kengaytirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

On May 3, negotiations between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Federal Republic of Germany Frank-Walter Steinmeier took place at the Bellevue Palace in Berlin.
At the beginning of the meeting, the head of our state thanked the Federal President for the invitation to visit Germany and the warm welcome provided.
The Presidents noted with satisfaction the unprecedented dynamics of the development of Uzbek-German multifaceted cooperation. Intensive political, humanitarian and business contacts continue. The parties provide mutual support within the framework of reputable international institutions, including the United Nations.
A common opinion was expressed on the importance of bringing bilateral relations to a higher level.
The Presidents discussed issues of expanding trade, economic, investment and technological cooperation, identified priority areas of practical cooperation.
Thus, in recent years, the trade turnover and the number of joint projects have doubled. The volume of German investments in our economy is 5.5 billion euros, including 4 billion euros raised over the past few years.
The Presidents welcomed the results of the business events, within the framework of which trade contracts and investment and technology agreements worth over 9 billion euros were concluded.
Berlin highly appreciates Uzbekistan's efforts to ensure stability and prosperity in the Central Asian region.
In this context, Germany expressed its readiness to support regional connectivity projects, including within the framework of the EU's Global Gateway Initiative.
The sides expressed interest in strengthening partnership in the field of ensuring regional security, countering modern challenges and threats, primarily in the context of the situation in Afghanistan.
The importance of continuing targeted humanitarian assistance to the Afghan people, including using the capabilities of the infrastructure created in the border town of Termez, was stressed.
Special attention is paid to the issues of cultural and humanitarian exchange. The leaders welcomed the opening of a unique exhibition of cultural and historical heritage of Uzbekistan in Berlin.
An agreement was reached on the preparation of a comprehensive program for the study of the German language in Uzbekistan, including by expanding the activities of the Goethe Institute in the regions of our country.
At the end of the meeting, Shavkat Mirziyoyev invited Frank-Walter Steinmeier to pay a visit to our country.