3-may kuni Berlin shahridagi Belvyu saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Federal Prezidentga Germaniyaga tashrif bilan kelish taklifi va ko‘rsatilayotgan samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
Prezidentlar O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik misli ko‘rilmagan sur’atda rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Faol siyosiy, gumanitar va ishbilarmonlik muloqotlari davom etmoqda. Tomonlar nufuzli xalqaro institutlar, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Ikki tomonlama munosabatlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqish muhimligi yuzasidan yakdil fikr bildirildi.
Prezidentlar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar, amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
Jumladan, keyingi yillarda tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni ikki barobar oshdi. Iqtisodiyotimizda Germaniya investitsiyalari hajmi 5,5 milliard yevroni tashkil etmoqda, shundan 4 milliard yevro oxirgi bir necha yilda jalb qilingan.
Prezidentlar umumiy qiymati 9 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan savdo shartnomalari va investitsiya-texnologiya bitimlari imzolanishi bilan yakunlangan ishbilarmonlik tadbirlarining natijalarini olqishladilar.
Berlinda O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va farovonlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlari yuksak baholanmoqda.
Shu ma’noda, Germaniya mintaqadagi o‘zaro bog‘liqlik loyihalarini, shu jumladan Yevroittifoqning “Global darvoza” tashabbusi doirasida qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ta’kidlandi.
Tomonlar mintaqada, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyatni inobatga olgan holda xavfsizlikni ta’minlash, zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi kurashish borasidagi sheriklikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini bildirdilar.
Afg‘on xalqiga manzilli gumanitar yordam ko‘rsatish, bunda chegaraoldi Termiz shahrida yaratilgan zamonaviy infratuzilma imkoniyatlaridan ham foydalanish muhimligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar almashinuv masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Yetakchilar Berlin shahrida O‘zbekistonning tarixiy-madaniy merosiga bag‘ishlab noyob ko‘rgazma ochilayotganidan mamnunligini bildirdilar.
O‘zbekistonda nemis tilini o‘rganish bo‘yicha kompleks dasturni tayyorlash, shu jumladan mamlakatimiz hududlarida Gyote Instituti faoliyatini kengaytirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президенты Узбекистана и Германии обсудили актуальную повестку многопланового сотрудничества
3 мая во дворце Бельвю в городе Берлине состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Федеративной Республики Германия Франка-Вальтера Штайнмайера.
В начале встречи глава нашего государства поблагодарил Федерального Президента за приглашение посетить с визитом Германию и оказываемый радушный прием.
Президенты с удовлетворением отметили беспрецедентную динамику развития узбекско-германского многопланового сотрудничества. Продолжаются интенсивные политические, гуманитарные и деловые контакты. Стороны оказывают взаимную поддержку в рамках авторитетных международных институтов, в том числе Организации Объединенных Наций.
Выражено единое мнение о важности вывода двусторонних отношений на более высокий уровень.
Президенты рассмотрели вопросы расширения торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества, определили приоритетные направления практического взаимодействия.
Так, за последние годы товарооборот и количество совместных проектов выросли в два раза. Объем германских инвестиций в нашей экономике составляет 5,5 миллиарда евро, в том числе 4 миллиарда евро привлечено за предыдущие несколько лет.
Президенты приветствовали итоги деловых мероприятий, в рамках которых заключены торговые контракты и инвестиционно-технологические соглашения на сумму свыше 9 миллиардов евро.
В Берлине высоко оценивают усилия Узбекистана по обеспечению стабильности и благополучия в регионе Центральной Азии.
В данном контексте выражена готовность Германии поддержать региональные проекты взаимосвязанности, в том числе в рамках Инициативы ЕС «Глобальные ворота».
Выражена заинтересованность в укреплении партнерства в области обеспечения региональной безопасности, противодействия современным вызовам и угрозам, прежде всего в контексте ситуации в Афганистане.
Подчеркнута важность продолжения адресной гуманитарной помощи афганскому народу, в том числе с использованием возможностей созданной инфраструктуры в приграничном городе Термезе.
Особое внимание уделено вопросам культурно-гуманитарного обмена. Лидеры приветствовали открытие в городе Берлине уникальной выставки культурно-исторического наследия Узбекистана.
Достигнута договоренность о подготовке комплексной Программы по изучению немецкого языка в Узбекистане, в том числе путем расширения деятельности Института Гёте в регионах нашей страны.
В завершение встречи Шавкат Мирзиёев пригласил Франка-Вальтера Штайнмайера посетить нашу страну с визитом.