1-may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Konstitutsiya bo‘yicha referendumning muvaffaqiyatli natijalari va ushbu tadbir yuksak xalqaro standartlarga muvofiq tashkil etilgani bilan tabrikladi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha yirik loyihalarni ilgari surishda amaliy natijalarga erishilayotgani qayd etildi.
Qardosh xalqlarimizni yaqinlashtirishda O‘sh shahrida Bobur nomidagi akademik teatrning yangilangan binosi ochilgani va Qo‘qon shahrida talabalar spartakiadasi o‘tkazilgani muhim ahamiyatga ega.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat oqsoqollari va yoshlari ishtirokidagi Avlodlar muloqotiga puxta tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Mintaqaviy hamkorlik masalalari, shu jumladan joriy yilning iyun oyida Qirg‘izistonda o‘tkaziladigan ko‘p tomonlama sammitga tayyorgarlik yuzasidan ham fikr almashildi.

President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov congratulated President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on the successful results of the constitutional referendum and the organization of this event in accordance with high international standards during a telephone conversation on May 1.
The dynamic development of Uzbek-Kyrgyz relations of multifaceted cooperation and comprehensive strategic partnership was noted with deep satisfaction.
The real progress on major industrial cooperation projects was emphasized.
Important events in the rapprochement of the two fraternal peoples were the opening of the renovated academic theater named after Babur in the city of Osh and the holding of the student Sports Contest in the city of Kokand.
The heads of State instructed to carefully prepare a meeting of the Dialogue of Generations with the participation of elders and youth of the two countries.
There was also an exchange of views on regional cooperation, including the preparation of a multilateral summit in Kyrgyzstan in early June this year.