1-may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Konstitutsiya bo‘yicha referendumning muvaffaqiyatli natijalari va ushbu tadbir yuksak xalqaro standartlarga muvofiq tashkil etilgani bilan tabrikladi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha yirik loyihalarni ilgari surishda amaliy natijalarga erishilayotgani qayd etildi.
Qardosh xalqlarimizni yaqinlashtirishda O‘sh shahrida Bobur nomidagi akademik teatrning yangilangan binosi ochilgani va Qo‘qon shahrida talabalar spartakiadasi o‘tkazilgani muhim ahamiyatga ega.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat oqsoqollari va yoshlari ishtirokidagi Avlodlar muloqotiga puxta tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Mintaqaviy hamkorlik masalalari, shu jumladan joriy yilning iyun oyida Qirg‘izistonda o‘tkaziladigan ko‘p tomonlama sammitga tayyorgarlik yuzasidan ham fikr almashildi.

С успешными результатами конституционного референдума и организацией данного мероприятия в соответствии с высокими международными стандартами поздравил Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров в ходе телефонной беседы 1 мая.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-кыргызских отношений многопланового сотрудничества и всеобъемлющего стратегического партнерства.
Подчеркнуто реальное продвижение по крупным проектам промышленной кооперации.
Важными событиями в сближении двух братских народов стали открытие обновленного академического театра имени Бабура в городе Оше и проведение студенческой спартакиады в городе Коканде.
Главы государств дали поручение тщательно подготовить встречу Диалога поколений с участием аксакалов и молодежи двух стран.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам регионального взаимодействия, в том числе подготовки многостороннего саммита в Кыргызстане в начале июня этого года.