O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan 1-may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari va yirik kooperatsiya loyihalarining borishi muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev joriy yil 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha referendum muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan dildan qutladi.
Davlatimiz rahbari, o‘z navbatida, Qozog‘iston yetakchisi va qardosh xalqini davlat bayrami – Birdamlik kuni bilan samimiy tabrikladi.
Muloqot chog‘ida davlat rahbarlarining qarorlarini o‘z navbatida amalga oshirish, eng avvalo, ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiya dasturlarini tayyorlash va bajarish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu munosabat bilan hukumatlarga shu hafta Toshkent shahrida o‘tadigan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi davomida qo‘shma loyihalarni jadallashtirish yuzasidan chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.

The issues of implementing agreements at the highest level and the progress of promoting major cooperation projects were discussed during a telephone conversation between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, held on May 1.
At the beginning of the conversation, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev sincerely congratulated on the successful holding of the referendum on amendments to the Constitution of the Republic of Uzbekistan, held on April 30 this year.
In turn, the head of our state warmly congratulated the leader and the fraternal people of Kazakhstan on the state holiday – Unity Day.
During the conversation, important attention was paid to the timely implementation of the decisions of the heads of state, primarily the preparation and implementation of cooperation programs in priority sectors.
In this regard, the governments were instructed to take measures to accelerate joint projects during the upcoming meeting of the Intergovernmental Commission, which will be held this week in Tashkent.