Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Anqara shahrida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari yuzasidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Muzokaralarning natijalari muhim bitimlar bilan mustahkamlandi
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Qoʻshma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari toʻgʻrisidagi qarorni imzoladilar.
Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari keng qamrovli strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab oldilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan raisligida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Turkiya yetakchilari koʻp qirrali sheriklikni yanada kengaytirishga qatʼiy intilishlarini tasdiqladilar
Anqara shahridagi Prezident saroyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻanning tor doiradagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi boʻldi
Turkiya Respublikasi Prezidentining Anqara shahridagi Oqsaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Prezidentining Turkiyaga rasmiy tashrifi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga rasmiy tashrif bilan Anqara shahriga keldi.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасида кадрлар тайёрлаш соҳасида янги ҳамкорлик модели шаклланмоқда
Бугунги глобаллашув шароитида камбағалликни қисқартириш ва барқарор бандликни таъминлаш масалалари фақат миллий саъй-ҳаракатлар билангина эмас, балки халқаро тажриба ва институционал ҳамкорлик орқали самарали ҳал этиламоқда. Айниқса, ушбу йўналишда масъул бўлган давлат хизматчиларининг билим ва касбий салоҳиятини ошириш муҳим стратегик омил ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ходимларининг малakasини ошириш марказининг Туркия Республикаси билан йўлга қўйган янги ҳамкорлиги инсон капиталини ривожлантиришга қаратилган муҳим ташаббус сифатида эътироф этилмоқда.
Bozorlar va kapital uyg‘unligi: O‘zbekiston va Turkiya iqtisodiy hamkorligi
So‘nggi sakkiz yil davomida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan tubdan yangilanib, an’anaviy do‘stona aloqalardan iqtisodiy, investitsiyaviy va sanoat yo‘nalishlari yaqqol ifodalangan to‘laqonli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi. 2017-yilgacha bo‘lgan davr ko‘proq inersiyaviy tusga ega bo‘lgan bo‘lsa, O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlar boshlanganidan so‘ng ikki tomonlama kun tartibi savdo, investitsiyalar va qo‘shma ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan amaliy hamkorlikka qayta shakllantirildi.